5-aastase lapse suur kasv 12.01.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.

Vabandan, et kasvu ja kaalu küsimuses tülitan (neid siin üksjagu....vastus ikka üks...), aga kuna tegu on lapsega, siis muretsen väga. Nimelt on minu 5,5 a. tütar 135 cm pikk ja kaalub 35 kg, olles lasteaialapsena keskmise algklassilapse mõõtu. Ta on tugeva kondiga, aga üksjagu ka rasvumise tunnustega. Ta on sünnist saadik olnud väga hea isuga (vanaemade rõõm!), aga ka väga aktiivne liikuja. Pikkust ja kaalu on kogu aeg kenasti (?) juurde tulnud, viimasel aastal küll rohkem kaalu (poole aastaga 4 kg). Näksimist ja maiustamist oleme tal üksjagu piiranud, ei saa öelda, et tema toitumisharjumused väga "patused" oleksid, tõsi - arenguruumi (piiramise suunas) veel on. Näiteks lasteaias sööb ta lõunaks 2 portsu soolast toitu ja normportsu magusat, oleme pidanud seda optimaalseks lahenduseks. Kodus suuname teda rohkem liha ja vähem kartulit-makaroni sööma. Vett ja piima joob ta küllalt palju, suhkrut sisaldavad jooke vaid pidupäevadel. Veresuhkur oli 1,5 aastat tagasi korras.
Kas nii suur kasv on selles vanuses normaalne? Kui palju võib selles vanuses lapse söömist piirata? Võib siin olla tegemist mingi hormonaalse häirega? Kas peaksime arsti poole pöörduma?

Ette tänades,
Veronika

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Eesti laste kasvukõverate põhjal on Teie tütar nii pikkuse kui kaalu poolest normi ületav. Enne kui hakata lapse toitumist piirama, soovitan siiski pöörduda lasteendokrinoloogile (saatekirja annab perearst või lastearst) Tallinna Kesklinna Lastepolikliinikus.
Tervitustega,
dr. Anu Ambos.