kiiresti paksuks 07.12.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Umbes kaks aastat tagasi võtsin kuskil 8 kuuga juurde 15-20 kg. See on siiamaani püsinud stabiilsena. Kuidas mõõta magusaisu...iga päev söön umbes kuni 100 g shokolaadi. Kas peaksin palume, et perearst mind uuringutele saadaks? Ja kui siis milliseid vaja oleks?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Raske on vastata, sest Teie kirjas on vähe andmeid. Kui palju kaalute praegu, kui pikk olete?. Millega võiks 2 aasta tagust kaaluiivet seostada, kas sünnitasite, olite haige, ostsite auto, kannatasite depressiooni all?
100g sokolaadi pole iseenesest ju palju, kui Te tõepoolest muud magusat suhu ei võta (mahla, puuvilju, mett, saiakesi, jäätist jne.jne.). Kahtlustan, et see pole päris nii.
Perearstiga võiksite oma kaaluprobleemi suhtes siiski nõu pidada. Kui olete ülekaaluline ja soovite tõsiselt kaalus alla võtta, seisab ees põhjalik toidu- ja elureziimi korrigeerimine. Igaks juhuks võiks eelnevalt teha kilpnäärme hormoonuuringu. Endokriinsetel põhjustel rasvumine on tegelikult väga haruldane ja sel juhul kaasuvad sellega ka muud tõsised haigusnähud, millega perearst kursis on.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.