väga aeglane ainevahetus 20.11.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

teades, et selle üks võimalikke põhjusi on neerupealise tegevuse puudulikkus, soovin teada kus ja kuidas on võimalik teha vastavaid uuringuid.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mis on üldse aeglane ainevahetus? Kuidas ainevahetuse kiirust mõõta? Kas ainevahetus on aeglane, kui inimesel on krooniline kõhukinnisus või siis, kui lisandub ülekaalu? Pean tunnistama, et oma töös ma sellist terminit küll kunagi ei kasuta.
Neerupealistel on ainevahetuse kiirusega küll vähe pistmist. Neerupealiste puudulikkuse korral inimene kõhnub, tekib vererõhu langus, naha pigmentatsioon ("pronkstõbi") ja soolaseisu. Neerupealiste koore ületalitluse (glükokortikoidhormoonide liia) korral kõrgeneb vererõhk, tekib näo punetus, punakaslillad jooned (striiad) tuharatele, reitele, kõhule, jalad-käed kõhnuvad ja lihased atrofeeruvad, samas kehatüvi rasvub.
Neerupealistel on peale koore ka säsi ja selle ületalitlus annab hoogudena esinevat vererõhutõusu, südamekloppimist, higistamist ja ärevust.
Neerupealiste haigused on õnneks harvaesinevad, kuid tegelikult rasked ja võivad olla ka eluohtlikud. Nende diagnoosimine kuulub eriarsti - endokrinoloogi kompetentsi. Saatekirja saate perearstilt.
Endokrinoloogi eravastuvõtt on Tallinnas Südalinna Arstid OÜ-s (Kaupmehe 4, 6604072) ja Tartus Endokrinoloogiakeskus OÜ-s (Vaksali 17, 07301909).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.