rasvtõbi 14.11.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

ülen 49 aastene, 176 cm ja kaal on 155 kg. Olen elu aeg olnud nö " priske poiss", ema ja isa olid samuti. Olen kogu aeg võidelnud kaaluga, kuid ilmselt ei jätku järjepidevust. " aastat tagasi kasutasin dieeti ning sain 25 kg maha kahe kuuga kuid tulemuseks olid sapi kivid ja sapi eemaldamise operatsioon. Olen proovinud kaalujälgijate ühinemist, kuid alati kaalu langemise järgnes jälle selle tõus. Olen olnud ka Tartus endokrinoologias ravil olnud, seal olen iga kord cs 15-20 kg maha võtnud kuid jällegi kaal on mingi ajaga jälle taastunud. Iga ülevaatusega raagitakse, et aune vahetus on kas normis või aeglustunud Olen võtnud isegi, samas minu kaalu puhul räägitakse üliraskest rasvõvest. Kas siis medikamentoossed ravi sellisel juhul ei olegi? Olen proovinud ka xenicali, kuid kahe kuu jooksul manustamine tulemust küll ei andnud. Vene ajal süstiti Tartus mulle ADIPOKSIINI?, siis kaal lange vaga häst, nüüd aga sellist ravimit ei ole.
Ümber ringi kõik räägivad igasugustest dieetidest( sama ütleb ka perearst), samas need jutud on nii vasturääkivad. Kas siis tõesti ei ole minu haiguse puhul mingeid ravimeid või siis see ei ole haigus. Olen varsti 50 vana, nüüd hakkab kaal põhjustama ka muid haigusi. Mda ma peaks siis tegema, kas dieete proovima, või siis on mingi ravi ka võimalik ( kui tegemist on haigusega)?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie puhul on tegemist rasvtõvega ja seda välja ravida pole praeguste teadmiste juures võimalik. See on tõsine haigus ja võib ka surmaga lõppeda. Teie vanuses hakkavad ilmnema selle tõve tüsistused: kõrge vererõhk, suhkurtõbi, liigesvaevused, südamepuudulikkus jne.
Kas üldse on võimalik midagi teha? Pean ikkagi alustama dieedist. Selline dieet, millega 2 kuuga kaob 25kg, pole Teie jaoks. Nagu ise kogesite, ei jää tulemus püsima. Kahe kuuga võite alla võtta kõige rohkem 6kg (ka 4kg on hea tulemus). Siis jõuab Teie organism kaalulangusega kohaneda ja ümber kõlastuda. Liiga järsud kaaluvõnked ainult halvendavad tervist. Ärge muutuge kärsituks! 6kg 2 kuuga tähendab ju aastaga 36kg! Aga peate endale selgeks tegema, et dieedipidamine ei lõpe Teie jaoks kunagi. Ei ole olemas kaalunumbrit, mille saavutamisel võiksite dieedipidamise lõpetada. Nii kui endiste toitumisharjumuste juurde tagasi pöördute, taastub ülekaal kiiresti.
Nii, et kas dieet elu lõpuni või lämbumine oma rasvas!
Millist dieeti valida? Kaalujälgijate soovitused on tegelikult üsna mõistlikud. Kui olete nendega tuttav, pole vaja tingimata rühmas osaleda, võite neid ka ise omaette järgida. Päevane kaloraaz ei tohi ületada 1800 kilokalorit. Sööma peab 3-4 korda päevas. Mõned lihtsad näpunäited:
1. Loobuge TÄIELIKULT magusast! See polegi õige mehe toit.
2. Kui tahate juua, jooge vett! Õlu, mahlad, karastusjoogid jäägu kõrvale! Alkoholi minimaalselt ainult suurtel tähtpäevadel (kord kvartalis). Võib juua ka magustamata teed (võiks soovitada söögiisu pärssivat rohelist teed).
3. Lõunaks sööge taldrikutäis suppi!
4. Õhtusöögi kõrvale suur ports värsket salatit (siis on Teil või abikaasal aega seda valmistada).
5. Ärge sööge saia (ka mitte pirukaid, isegi soolaseid)! Õige eesti mees sööb musta leiba.
Lisaks dieedile on võimalik kasutada kahte ravimit. Xenicali, mis takistab rasva imendumist soolest, olete juba proovinud. Viimase aasta jooksul on lisandunud Reductil, mis pärsib ajus isukeskust. Mõlemal ravimil on toimet üksnes eluaegse dieedi foonil. Äärmuslikel juhtudel saab ka kirurgilist abi, kas rasvkoe eemaldamise või maolõikuse näol.
Rasvtõve vastu võitlemiseks peab olema kannatlikkust ja tervet mõistust. Teie liitlaseks on eelkõige perearst, vajadusel ka endokrinoloog. Tehke plaan aastaks ette, seadke endale realistlik eesmärk (näiteks maha võtta aastaga 25kg). Selle saavutate kindlasti ja 155kg kaaluvast mehest saab aastaga 130kg kaaluv mees. Kui sama tempot hoiate, kaalute 2 aasta möödudes 100-110kg ja Teie tervis on tunduvalt parem! Ärge hüpake ühe imedieedi juurest teise juurde! Teie deviis olgu lihtsalt "Tervislik toitumine kogu eluks!"
Jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.