Struma Nodosa 07.11.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minul avastati sonograafilisel uuringul kilpnäärme nii vasakus kui paremas sagaras üks sõlm diameetriga ~10mm. Vereanalüüsis selgus, et kilpnäärme ala- või ületalitlust mul ei ole. Tahaksin lähemalt teada struuma ravist, olen kuulnud et on olemas ka mürgine struuma. Tunnen viimaselajal südame pekslemist ja hingeldamist, on ka olnud südame rütmihäireid kusjuures EKG on normis.
Kas mul on vaja tunda hirmu struuma diagnoosi pärast?
Ette tänades, Tiiu

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Hirmu pole sõlmelise struuma tõttu küll vaja tunda. See, et kilpnäärmes on paar väiksemat sõlmekest nagu Teil, on Eestis üsna sage nähtus ja üle 50-aastaste naiste hulgas arvatakse seda esinevat isegi igal teisel. Minevikus, kui kilpnääret hinnati üksnes katsumise abil, leiti sõlmi kilpnäärmes oluliselt vähem. Nüüd on ultraheli abil võimalik üles leida ka väiksemad, kuni 10mm läbimõõduga sõlmed. Sõlmede tekkepõhjust täpselt ei teata. Kindlasti on tegemist päriliku eelsoodumusega ja teatud osa võib mängida ka joodipuudus.
Kui Teie kilpnäärmehormoonide tase on normis, pole Teil esinevad südamepekslemine ja hingeldus kilpnäärmega kuidagi seotud. "Mürgiseks" nimetab rahvasuu struumat siis, kui esineb ületalitlus.
Kui hormoonid on korras ja kilpnääre normisuurune või minimaalselt suurenenud, pole sõlmelise struumaga ravi vaja. Pole olemas ühtegi rohtu, mis sõlmed kilpnäärmest kaotaks. Kui kilpnääre oluliselt suureneb, on vajalik operatsioon. Kui tekivad hormonaalsed häired, ravitakse neid tablettide või radioaktiivse joodi abil. Kilndlasti on vajalik kord aastas oma kilpnääret perearsti või endokrinoloogi juures kontrollida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.