Lapse pikkus 08.10.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere dr.Ambos! Usun, et pöördun Teie poole ikka õige asjaga.
Sooviksin teada kui pikk peaks olema viieaastane laps(tüdruk). Laps saab okt.kuu lõpus viieaastaseks ja tema pikkus on 103 ja kehakaal 17 kg. Minu enda pikkus on 163 ja mehe oma 183. Oma eakaaslastega võrreldes on ta lühem, teised lapsed jäävad vahemikku 106-110. Kas on põhjust muretsemiseks, et kasvamisega võib olla probleeme või kasvab ta järgi lihtsalt hiljem kui teised temavanused lapsed? Või on vaja täpsemalt kontrollida ja uurida lasta neid asju, et kas nende kasvuhormoonide asjus on kõik korras? Muidu on laps heatujuline, käib lasteaias, kus võtab osa ka ujumisest ja iluvõimlemisest, söömisega on tegelikult kuidas kunagi. Olen mõelnud, et võib-olla toitub laps valesti või ei saa kõiki toitaineid ja vitamiine kätte. Olen mures ja jään ootama vastust!
Ette tänades Merike.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks pole ma lasteendokrinoloog ja igapäevases töös lastega ei tegele. Kasutades 1998a. välja antud metoodilist juhendit laste füüsilise arengu hindamiseks (autoriks Heli Grünberg jt.) võin öelda, et Teie lapse kehapikkus jääb normi alumisele piirile. Kehapikkus ja kehamass on omavahel normaalses vastavuses.
Vähese söögiisu tõttu küll ükski laps kasvus kängu ei jää, ei usu ka, et põhjuseks oleks vale toitumine. Võib esineda haigusi, mille puhul kõik toitained ei imendu normaalselt, tavaliselt on siis aga kasvupeetuse kõrval ka teisi sümptomeid (kõhukinnisus või kõhulahtisus jne.).
Soovitan siiski pöörduda lasteendokrinoloogile (Tallinnas Kesklinna Lastepolikliinikus või Tartu Lastekliinikus). Omab suurt tähtsust, kas laps sündis ajalisena või enneaegsena, mis oli sünnikaal ja pikkus, kas ta jäi kasvus teistest maha juba esimesel eluaastal või alles hiljem, kõik põetud haigused jne.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.