ärevushäire ja kilpnäärme põletik 05.10.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Suvel diagnoosis perearst mul kilpnäärme ületalitluse. Pöördusin arstipoole südame kloppimise ja kõrge vererõhu kaebustega. Analüüsid näitasid 3 x suuremat näitu. Öeldi, et tegemist on kilpnäärme põletikuga. Septembri alguses sain endokrinoloogi poolt määratud ravi peale. Võtsin ära 100 tabletti merkazolili, 2 tabletti 3 x päevas. Peale seda analüüsid juba näitasid, et kõik on normis.
Kuid nüüd pöördusin hingamisraskustega perearsti poole, diagnoositi ärevushäire depressiooni sümptomitega. Selliseid kaebusi on mul ka varem, alates lapsepõlvest olnud, kuid ärevushäiret ei ole vist osatud diagnoosida. Ka kilpnäärme ületalitust on mul juba teismeeast kahtlustatud, kuid kunagi pole mul vereproove võetud, on ainult käega katsutud ja midagi ei diagnoositud.
Kas on võimalik, et kiplnäärme ületalitus on tekkinud seoses ärevushäirega? kui kõvasti võib ärevushäire kilpnääret mõjutada?
Mul on 2 last 4 aastane ja 1 aasta 4 kuune. Ise olen 30 aastane naine.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ärevushäire kilpnäärmetalitlust ei mõjuta ja ületalitlust esile ei kutsu. Kilpnäärme ületalitlus annab sümptomeid (unehäired, närvilisus, käte värisemine, südamekloppimine), mis sarnanevad ärevushäire sümptomitega.
Kui Teil alles mõned kuud tagasi diagnoositi kilpnäärme ületalitlust (hormoonuuringute alusel) ja saite mõnda aega ka ravi, tuleks nüüd kilpnäärmehormoone uuesti kontrollida. Ületalitlus küll möödub 100 tableti merkasoliili võtmise järel, kuid selle põhjuseks olev kilpnäärmehaigus ei kao kuhugi ja võib siis, kui ravi liialt kiiresti lõpetate, taas ületalitlust põhjustada.
Seega tuleks kilpnäärmehormoone uuesti kontrollida ja ärevushäirest saab rääkida siis, kui kilpnäärme ületalitlus on välistatud. Pole muidugi võimatu, et nii ärevushäire, kui ka kilpnäärmehaigus võivad esineda ühel ja samal isikul.
Tervitades,
dr. Anu Ambos