insuliinsõltumatu diabeedi diagnoos 27.11.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Miks on minu diagnoosiks pandud isuliinsõltumatu diabeet.2013.a.olin erakorralise haigena ITK-s,veresuhkur 18.Peale uuringute lõppu teatas arst et teie kõhunääre on sisuliselt surnud!Alustasin koheselt insuliinravi,mille kohta andsin ka allkirja.Diagnoos pandud pankreatiidi alusel,olen korduvalt küsinud arstide käest,kuidas saab minul olla insuliinsõltumatu diabeet.Pole mõistlikku vastust saanud-olen ju aboluutselt sõltuv insuliinist,mitte tablettravist.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Insuliinsõltuv diabeet (1. tüüpi diabeet) on diabeedi vorm, mis algab enamasti lapse- või noorukieas ja mille põhjuseks on kõhunäärme insuliini tootvate rakkude autoimmuunne kahjustus - viimast näitab kõrge antikehade tiiter. Tõenäoliselt ei haigestunud Teie lapse- ega noorukieas ja ka antikehade tiiter ei ole Teil kõrge olnud - seepärast ei saagi Teil insuliinsõltuvat diabeeti diagnoosida. Kui Teie diabeet tekkis hoopis kõhunäärme kahjustuse alusel kroonilisest pankreatiidist tingituna, on Teil pankreatogeenne diabeet. Ka see diabeedi vorm vajab insuliinravi, kuid sellel on võrreldes 1. tüüpi diabeediga mõned iseärasused - väiksemad insuliini annused, väiksem kaugtüsistuste oht jne.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.