Tütarlaps ei kasva 18.07.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kasvu pikkusesse ei tule, olen 16a tütarlaps ning pikkust 158cm. Ema on 164cm ja isa 170cm. Pigem on kasvanud palju rinnad(85c) ja laiusesse, kaal 60. Liigun palju, rattasõit jm, 7-12a tegelesin ujumisega. Menstruatsioon algaa u 12-13. Toitumist jälgin kuna atoopiline termatiit ning liigesevalud, millele arst pole suutnud 2a vastust leida.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui menstruatsioonid algasid 12-13-aasta vanuses, siis on pikkuskasvu lõppemine 14-aastaselt üsna loogiline (suguhormoonide tase tõusis sellevõrra, et luude kasvutsoonid sulgusid) ja 16-aastaselt kasvamislootust enam ei ole. 158cm mahub ka tõepoolest kasvukoridori, kuigi jääb keskmisest oluliselt allapoole. Pole parata, peate oma kasvuga leppima.
Kehakaal on teine asi, seda saate ikka mõjutada nii praegu kui tulevikus. Soovitan jätkuvalt spordiga tegeleda, mis arendab lihaseid ja hoiab head rühti - ka väikesekasvuline naine võib olla rühikas ja kaunis.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.