Insuliiniresistentsus 28.06.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul on diagnoositud PCOS. Kas kuidagi saab analüüsidega kindlaks teha ka seda, kas mul on insuliiniresistentsus? On see üldse oluline? Saan aru, et kõige olulisem on alandada kaalu, olen valmis oma elustiili muutma, kuid olen aru saanud ka sellest, et PCOSi puhul võib kaalu langetamine olla keskmiselt keerulisem. Kas insuliiniresistentsus mõjutab kaalulangetamiseks vajaliku dieedi valikut või edukust?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Insuliinresistentsuse diagnoosimisel praktilist tähendust ei ole. PCOS-iga patsientidel on enamasti tegemist insuliinresistentsusega, mis on tõenäoliselt üks oluline PCOS-i kujunemise põhjus. Samas on enam-vähem ainus viis insuliini resistentsust vähendada kehakaalu normaliseerimine ja piisav füüsiline koormus.
Insuliinresistentsus on ka tõenäoliselt üks põhjus, miks PCOS-iga naistel vanemas eas kujuneb nn. metaboolne sündroom - keskkeha rasvumine, kolesterooli ja kusihappe tõus veres, 2. tüüpi diabeet ja kõrgvererõhutõbi. Seega on oma tervise säilitamiseks PCOS-i puhul eriti oluline hoida normkaalu ja piisavalt liikuda. Ma ei ole dietoloog, kuid suure tõenäosusega võiks PCOS-i puhul dieedis olla minimaalselt kiiresti imenduvaid nn. magusaid süsivesikuid ja kindlasti peaks dieedi kõrval olulisel kohal olema liikumine.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.