Kui pikkaks on mul võimalik kasvada? Ega mu kasv pole kinni jäänud? 16.04.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Tahtsin küsida, et kui pikkaks ma võin kasvada ja,e t ega mu kasv kinni pole jäänud? Isa on 1,90m pikk emast olen üle poole pea pikkem, ise olen 175,5m. Teen nädalas 3 korda jooksmist, 2 korda rattast, 3 korda jõu harjutusi, 2 korda hüppenööri. Olen korvpallur ja isa pikkuseks ma tahaksin kindlasti kasvada. Olen klassis selline keskmine pikkusest. Olen lugenud, et iga õhtune venitamine annab ka pikka peale pikkust natukene juurde. Et kas aitab veel midagi, et ma pikkemaks kasvaksin, ma ei tarbi mingeid aineid ega ei suitseta. Kaal on sihuke 76kg. Ema ütleb praegusel hetkel, et kui ma midagi vastu ütlen, et mul on pubekas, aga pikkust ju ei tule. Kaelna alla on mingi viimased kuu aega juba karvad olnud, punnid on ka kaua olnud, aga pikkust ei tule.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Seda kui pikaks keegi kasvab, päris täpselt ennustada ei saa. Üheks võimalikuks meetodiks on vanemate pikkuse arvestamine. Sinu isa on pikk mees, ema tõenäoliselt keskmist kasvu. Oled oma emast juba pikemaks kasvanud ja mõned sentimeetrid tulevad tõenäoliselt veel ka juurde, kuid isa pikkuseks Sa vaevalt sirgud.
Teine oluline aspekt tütarlaste pikkuskasvus on menstruatsioonitsükli käivitumine. Menstruatsioonide algus tähendab suguhormoonide taseme olulist tõusu, mille toimel sulguvad toruluude kasvutsoonid ja pikkust enam palju juurde ei tule. Seega arvan, et Sinu lõppkasv jääb 176-180cm vahele. Loomulikult on oluline ka tervislik toitumine, jõukohane trenn ja piisav uni. Venitusharjutuste mõju pikkuskasvule pole usaldusväärselt täheldatud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.