Kilpnäärme hormoonid ja raseduse planeerimine 24.10.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Olen käinud kilpnääret kontrollimas alates 2016, kuna siis avastati, et TPO IgG oli 130 ning TSH veidi üle 5. Endokrinoloog kirjutas juba siis välja rohud, kuid pärast perearstiga konsulteerimist otsustasin, et ei hakka neid tarvitama, kuna näit oli vaid veidi üle normi. Aasta hiljem vereanalüüsi tehes oli TSH veidi üle 3 ehk siis pisut alanenud. fT4 on alati jäänud normi piiridesse.

Nüüd käisin uuesti kilpnääret kontrollimas, kuna planeerime kaasalsega rasedust ning vereanalüüsid näiteasid, et TPO IgG oli nüüd 36 ehk siis see on oluliselt langenud võrreldes mõne aasta taguse ajaga, kuid TSH oli 7,37. Mida tähendab see, et antikehade näit on nii palju langenud? Sain perearstilt vaid näitude tulemused, kas peaksin siiski hakkama tarvitama rohtusid, kuna soovin rasedaks jääda või on võimalus, et jään rasedaks ka ilma asendusravita?

Lisaks on mul diagnoositud ka polütsüstiliste munasarjade sündroom ja selle tõttu mind endokrinoloogi juurde esialgu saadetigi. Olen muutnud oma elustiili ja toitumisharjumusi ning pool aastat tarvitanud myo-inositooli ja foolhapet (lugesin mitmeid teadusuuringuid, milles leiti, et see kombinatsioon on olnud PCOS puhul abiks ning leiti oluline seos ovulatsioonide sageduse tõusuga) ning menstruatsioon on viimase aastaga muutunud üsna korrapäraseks võrreldes sellega, et varasemalt puudus see üldse või esines paaril korral aastas. Rasestumisvastase vahendina kasutame kondoomi ning hormonaalseid vahendeid ei ole tarvitanud juba neli aastat.

Suur tänu vastamast!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Rasestumise seisukohalt omab tähtsust TSH, mis on varasemast kõrgem, mitte TPO IgG, mis on madalam. Kui rääkida kilpnäärme mõjust rasestumisvõimalustele, siis TPO IgG-l selles osas olulist rolli ei ole, TSH tõus võib ovulatoorsust pärssida. Lisaks ei toodeta loote organismis esimese 12 nädala jooksul kilpnäärme hormoone ja loode on täielikus sõltuvuses ema kilpnäärmest. TSH vähene tõus rasestumist otseselt ei välista, kuid vähendab ovulatoorsust ja seega rasestumise tõenäosust. Kui on lisaks veel mingi teine tegur, mis rasestumisvõimalusi mõjutab (näiteks PCOS), siis oleks küll mõistlik rasedust planeerides võtta väike annus L-türoksiini, mis aitaks muuta hormonaalset tasakaalu rasestumiseks sobivaks. Ka raseduse ajal võiks L-türoksiini edasi võtta ja kilpnäärme talitlust (vähemalt kord trimestris) kontrollida. Tervislik toitumine ja foolhape on loomulikult samuti omal kohal.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.