liiga madal TSH näite proovis 05.09.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, poolasta tagasi tegin kilpnäärmele UH ja analüüsid - kõik oli korras ja arst ütles tulla kordvaatlusele 5 aasta pärast. Viimasel ajal hakkas südamega halvemaks ( just oli üleelatud mitu tugeva stressiga situatsiooni) ja läksin perearsti poole, kes saatis mind kardioloogi juurde ja tema soovitusel tehti ka kilpnäärme hormooni TSH analüüs. Tulemuseks alla 0,01 ja natuke alanenud D-vitamiini tase. Perearst käsib hakata hormonaalset teraapiat ja kirjutas välja Tiamasooli ja kohe 2 tbl päevas. Kas on see adekvaatne otsus? Võib olla tuleks teha korduv analüüs, kuna see kõikumine võiks olla stressiga seotud ja mõne aja pärast võib olla tase normaliseerub? Ja kas on lubatud nõuda saatekirja endokrinoloogi juurde selliste tulemustega, või hormonaalset ravitaktikat saab ikkagi ka perearst otsustada?

Tänan!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ka mina arvan, et enne kui tiamasooli võtma hakata tuleks teha kordusanalüüs ja lisaks TSH-le ka FT4 ja FT3. TSH väärtus 0,01mIU/l on küll mõõdukalt langenud, kuid ka labor võib mõnikord eksida ja selline väike langus võib mõnikord ette tulla ka normis FT4 ja FT3 foonil. Kui perearst ise kordusanalüüsi teha ei soovi, võib paluda suunamist endokrinoloogi vastuvõtule.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.