Kilpnäärme sõlmede operatsioon 02.08.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Elan Soomes. Välispidised sõlmed ühel pool diagnoositud 2004 Eestis. Muidugi on sõlmed tasapisi kasvanud. Nüüd ületalitus tekkinud. Käisin täna arsti juures, kes soovitas operatiivset eemaldamist ja kirjutas ravimi Tyrazol 5mg 1x päevas. Varem ei ole ma ravimeid tarvitanud.
24.7.2019 10:05 - analüüsid:
P -T3-V 6.0 pmol/L
P -T4-V 14 pmol/l
P -TSH <0.01*
Erilisi kaebusi ületalitus mul muud ei põhjusta kui ehk higistamine. Ülejäänud verenäitajad on normis. Üldiselt olen terve, aga kehakaal kõrge: 98 kg/1.62cm
Küsimused:
Kui Tyrazol aitab talitluse normaliseerida, kas siis on vaja opereerida?
Kui kaua peaks ravimit tarvitama, et esimesed positiivsed tulemused ilmneksid?
Kas võiks eelistada operatsioonile joodikapslit?
Kuidas joodikapsel võib mõjuda kassile, kes eriline süleloom?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Suure tõenäosusega on Teie puhul ületalitlus tingitud kilpnäärme sõlmede autonoomiast s.t. suurenedes mahult hakkavad sõlmed tasapisi tootma ülehulkades kilpnäärme hormooni arvestamata organismi vajadustega. Thyrozol leevendab olukorda kuni ravimit võetakse. Kui ravi katkestada, tuleb ületalitlus tagasi ja süveneb aastate jooksul tasapisi. Kas eelistada lõikust või radiojoodravi, sõltub kilpnäärme suurusest. Väga suure näärme korral jääb joodikapsli mõju liiga nõrgaks ega pruugi olukorda lahendada. Kassile radiojoodravi küll mingit halba mõju ei avalda ja teda võite ka peale ravi saamist ikka sülle võtta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.