Kilpnääre näitajad on üle normi - kas tohib vaktsineerimist teha /ning kuidas onkool.kahtluse korral kontrolloda? 13.05.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere päevast, Anu,
umbes 1-1,5 kuud tagasi olin väga haige; vist oli "krooniline faringiit?"; kuid olen teinud ka kilpnäärele vereanalüüsid; mõned näitajad on hetkel üle normi. Kas on lubatud teha vaktsineerimist puukientsefallidi vastu antud näitajate korral? Kurk valutab ja vahepeal on raske neelata ("kurguhaigus" tuleb igaaastaselt ca.viimaste 8 aastate vältel; tavaliselt ravin kodus, katsun kasutada ainult loodusravimeid). Ise olen väga ammu endokrinoloogi juures käinud. Perearst soovitab kontrollida kilpnääre verenäitajaid umbes kord aastas kui tuleb suur erinevus normidega; palun andke nõuanne vaktsineerimise kohta ning kuhu poole (endokrinoologid) on parem pöörduda. Perears on väga asjalik, kuid muretsen selle pärast, et vanaema suri kilpnääre vähist. Soovin kindel olla, et minuga on ikkagi kõik korras. Ning ise ka üle kontrollida. Tänan Teid mõistva suhtumise ja abivalmiduse eest.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
See, mis Teil kurgus valutab, ei ole kindlasti kilpnääre. Valuaistingut annab kilpnääre haruharva. Et kilpnäärmehaiguse olemasolu või puudumise üle diskuteerida, on mul vaja teada, millised näitajad üle normi on. Kui need on antikehad, pole Teid ravida vaja ja piisab iga-aastasest kontrollist nagu soovitab perearst. Kui need on siiski hormoonid, on ka ravi vajalik (ja mitte üksnes loodusravi). Kilpnäärmevähi välistamiseks on vaja teha kilpnäärme ultraheliuuring ja kui tõepoolest esineb vähikahtlasi sõlmi, tuleb neist võtta peennõelabiopsia. Kilpnäärme ultraheliuuringule saab Teid suunata perearst, kui on vaja biopsiat, suunab perearst Teid endokrinoloogi vastuvõtule. Puukentsefaliidi vastu võite ennast igal juhul vaktsineerida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.