Kas võib olla siiski alatalitlus? 10.04.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Olen juba mitu aastat tervisega hädas. Sümptomid viitaksid justkui kilpnäärme alatalitlusele: pidev suur väsimus, jõuetus, põhjendamatu hiiliv kaalutõus, külmatalumatus, aeglane südametegevus (tavaline rahulolupulss on 55-58, ehkki ma pole füüsiliselt heas vormis ega treenitud), kõrgenenud kolesterool, juuste väljalangemine (see on praeguseks siiski paranenud, aga oli ligi pooleaastane periood, kus kaotasin meeletult juukseid), ebaregulaarne tsükkel, kohatine kõhukinnisus). Samas on kilpnäärmeanalüüsid olnud normis, viimati olid näidud järgmised: TSH 2,47, fT4 12,8, TPO IgG 6. Teised terviseuuringud (tehtud südameuuringud ja günekoloogiline läbivaatus, lisaks erinevad vereproovid, muuhulgas vitamiinide ja mineraalide näidud) pole ka ühtegi teist põhjust taolisteks sümptomiteks leidnud.

Kas on võimalik kilpnääret veel põhjalikumalt uurida? Või kui need kolm näitu on korras, võib kindlalt väita, et kilpnääre on igati terve ja selles probleem pole?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui kilpnäärme hormoonanalüüsid on korras, siis alatalitlust olla ei saa. Nii lihtne see ongi. Enamus Teie vaevustest ei ole otseselt ühelegi haigusele viitavad. Mingil määral võib tegemist olla normaalsete ealiste muutustega - 45-aastane naine kaalub tavaliselt 10-15kg rohkem kui 25-aastane ja see ei ole haiguslik. Kolesterooli väärtused sõltuvad palju pärilikkusest ja tõusevad aastate lisandudes. Ka tsükkel võib menopausi lähenedes muutuda ebaregulaarseks. Arvan, et parimaks nõuandjaks on ikkagi perearst, kes on Teie tervisenäitajatega kursis juba aastaid ja oskab tähele panna nende dünaamikat.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.