Insuliiniresistentsus ja metformiini ravi 11.03.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

küsiksin nõu. Olen alates aastast 2011 regulaarselt võtnud 1000mg metformiini päevas. Esmakordselt kirjutas 2011 ravimi välja naistearst viljatusravi käigus, siis tegin GTT testi, kus tuvastati mõõdukas insuliiniresistentsus. Proovi tulemus toona oli: S,P-Insuliin + 15.1 --89,3--84,7 (ma päris ei tea mis see tähendab).

Olen nüüd aastaid metformiini tarbinud, selle tulemusena on kindlasti enesetunne parem, veresuhkur (glükoos 5,2 mmol/I) ja ka igakuine tsükkel normis, kuid viimasel ajal tohutult hädas igasuguste aneemiatega (rauapuudus, D vitamiinipuudus, B12 puudus) ja imeliku verepildiga - viimane vereproov trombotsüüdide arv 462 E9/L, basofiilide suhtarv 1,1%. Samuti oli kilpnäärme testi tulemus TPO A-k 172 kU/I, samas TSH 2,09 mlU7I ja FT4 15,46 pmol/I. Lisaks olen igapäevaselt hädas tõsise ülekaaluga - kaal tõuseb, kuigi nüüd söön veel vähem ja liigun igapäevaselt, siis muutused on minimaalsed. Häirib pidev kurguvalu, mis kiirgab kõrva, peavalud jne. Maksanäitajad, neeruproov kõik korras.

Söön nüüd ohtralt rauatablette, B12 vitamiini ja D vitamiini, aga küsimus tekkis, kas võib olla probleemide tekitajaks minu igapäevane metformiiniravi? Äkki seda ei peaks enam võtma? Kas see ravim võib niivõrd koormavalt organismile mõjuda? Ma võin ju kõik varud taastada, aga sellega ei lahenda põhjust...

Ja mida tähendab kilpnäärme näitaja TPO A-k 172 kU/I, samas kui TSH ja FT4 on korras?

Kas peaksin endokrinoloogi vastuvõtule minema?:)

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ainus, millele Teie probleemidest metformiin võib kaasa aidata, on B12-defitsiitne aneemia. Kõik muud vaevused ja nihked analüüsides ei ole kuidagi metformiiniga seotud. TPO-AK tiitri tõus viitab autoimmuunsele kilpnäärmehaigusele, mis on pärilik riskiseisund ja näitab, et Teil on tavapärasest suurem risk kilpnäärme talitlushäirete (üle- või alatalitluse) tekkimiseks. Metformiinil pole siin mingit rolli. Kuna FT4 ja TSH on korras, siis praegu on kilpnäärme talitlus normis ja mingit ravi Te ei vaja. Ka endokrinoloogile pole selle pärast vaja pöörduda. Soovitav on tulevikus 1 kord aastas kilpnäärme talitlust kontrollida (seda teeb perearst). Rauadefitsiidis, D-vitamiini puuduses ega ülekaalus metformiin süüdi ei ole. Nagu aru saan, pole Teil kunagi diabeeti diagnoositud ja võtate metformiini polütsüstiliste ovaariumide sündroomi tõttu. Soovitan arutada oma günekoloogiga, kaua seda võtma peaksite.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.