L-türoksiini liiga suur doos? 07.03.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Mul on kilpnäärme alatalitus, võtan l-türoksiini igapäevaselt üle 10 aasta. Umbes 6-7 kuu eest käisin endokrinoloogi vastuvõtul ning kuna proovid polnud korras määrati mulle 100mg asemel 200mg igapäevaseks võtmiseks. Nüüd paar nädalat tagasi hakkasin kaelas tundma kerget poomistunnet, ebamugav on neelatada. Kas on võimalik, et ravimi doos sai liiga suur? Või ei saa liiga suur ravimi doos sellist süptomit põhjustada ja asi on milleski muus? Panin juba ka endokrinoloogi juurde aja, kuid see on alles mai alguses.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Asendusravi annuse adekvaatsuse üle saab otsustada ainult hormoonanalüüsi alusel. Tunde järgi seda teha ei saa. Samas ei tohiks isegi L-türoksiini üledoos põhjustada neelamisraskust ega "poomistunnet" - pigem võiks see põhjustada ärevust ja südamekloppimist. Kui vaevused püsivad, võib ka perearst analüüsid igaks juhuks ära teha.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.