Kilpnäärme talitushäired / kiire pulss. 21.02.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.

Minul on küsimus oma kilpnäärme alatalituse kohta.
Kas ka kilpnäärme alatalitus võib hakata ka mingis etapis pulssi tõstma või kas propranolol võiks kuidagi varjata hoopis kilpnäärme ületalituse sümptomeid? Mul viimasel ajal (umbes kuu) on kohe ärgates pulss üle 100 löögi minutis, vahel lausa 130-140 ja seda siis nii kaua kuni olen võtnud essentsiaalseks treemoriks määratud 40mg propranololi. Päeval ja õhtul püsib ilusasti 60-94 löögi vahel. Süda pidi korras olema- on tehtud ekg. Vererõhk on madal olnud. Arstid arvavad siin et ju on mingi väline tegur mis mõjutab ja vaja ülesse leida. Põletikunäitajad on samuti korras. Lisaks on muidugi väsimus peale piisavat ööund, väsimushood päeval, vahelduva eduga pinnaline uni jne.

Viimane kilpnäärme analüüs mis täna tehtud (21.02.2017): P-TSH: 3,78 ja T4v: 17 sinna juurde on üldarst siin Soomes kirjutanud, et kontrollida näitu 6-8 nädala pärast uuesti ja vajadusel tõsta siis annust hetkel natukese võrra, vastavalt enesetundele. Hetkel võtan thyoroxin 25mcq x 2,5 tbl päevas.
Mida teie arvate, kas need annused on piisavad, suured või väikesed?

Varasemad näidud on:

03.02.2015 tsh 5,95 t4v 14 50mcq
30.03.2015 tsh 4,28 t4v 14 50 mcq
12.06.2015 tsh 1,86 t4v 16 50 mcq
21.10.2015 tsh 3.01 t4v 15 62,5 mcq
12.01.2016 tsh 7 t4v 15 (siin alustasin uuesti arsti soovitusel rohuga, paar kuud jätsin võtmata)
03.03.2016 tsh 2,2 t4v 15 62,5 mcq
31.03.2016 tsh 3,18 75mcq
26.08.2016 tsh 0,78 t4v 18 75 mcq
05.12.2016 tsh 1,55 t4v 15 62,5 mcq
21,2.2017 tsh 3,78 t4v 17

Viimaseks küsiks, et mulle on tehtud siin soomes kilpnäärme ultaheliuuring 2016a. suvel, paraku mingisugust täpsustavat vastust ma ei ole saanud: ehk oskate öelda, mida tähendab: parem kilpnäärme sagar heterogeenne, pidi sobima hästi kilpnäärme põletiku järelseisundile?

Ette tänades.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kuna olete noor naine, siis Teie TSH eesmärkväärtus alatalitluse asendusravi korral on 1-2,5 mIU/l. Enamus Teil määratud TSH väärtustest (ka viimane 21.02.17) jääb eesmärgist kõrgemaks ja seetõtu on Teile räägitud ka L-türoksiini annuse suurendamisest. Teie hommikust pulsisagedust kilpnäärme alatalitlus ei suurenda. Kilpnäärme alatalitluse kõige tõenäolisemaks põhjuseks on Teie puhul krooniline autoimmuunne türeoidiit. Sellele viitab ka kilpnäärme ultraheliuuring, kus kilpnäärme struktuur on ebaühtlane.
Kiirenenud pulsisageduse osas oleks mõttekas teha nn. rütmiHolter s.t. EKG 24t monitóoring - aparaat registreerib ööpäeva jooksul kardiogrammi ja siis on võimalik näha, milline rütmihäire Teid hommikuti kimbutab ja vastavalt ka ravida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.