Ülekaal 23.01.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen kogu elu olnud hädas ülekaaluga. Pikkus 165 cm kaal 112 kg. Neli kuud tagasi otsustasin asja tõsiselt käsile võtta. Kui varem oli liikumine väga minimaalne, siis nüüd hakkasin käima palju jalgsi (umbes 1,5 tundi jalutamist päevas) ja läksin trenni (2 korda nädalas vesiaeroobika). Pean toidupäevikut ja jälgin pidevalt, et söödud kogus oleks 1200 kcal ringis, söön värsket töötlemata toitu. Elustiili muutus aga ei toonud kaasa mingeid erilisi muutusi kehakaalus. Ainult paar-kolm kilo kadus. Käisin endokrinoloogi juures, kes ütles, et kõik muu on hästi, ainult d-vitamiini puudus on ja prolaktiin natuke kõrge. Lisaks on ka kilpnäärme põletik, aga arsti sõnul seda kuidagi ravida ei saa või pole vaja. Nüüd olen võtnud d-vitamiini. Minu küsimus on selline - mis võivad veel olla põhjuseks sellele, et kaal ei lange? (Ei ole põhjus selles, et äkki salaja ikkagi patustan toiduga) Kas siis, kui veresuhkur ja kolesterool on normis, võib siiski olla tegemist mingi hormonaalse või muu probleemiga? Peres on esinenud kilpnäärmeprobleeme (tsüstid) kui ka hüperinsulineemiat. Suur kaalutõus tuli koos akneravimite ja antidepressantidega. Ehk siis, kui ma õigesti aru saan, ravimitega, mis mõjutavad hormoone. Kas oskate öelda, kuidas peaksin käituma või kust lahendust otsima?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ei saa hästi Teie murest aru. 2-3kg kaalulangust 4 kuuga on suurepärane tulemus. Olete õigel teel ja see, mida vaja, on taolise reziimi hoidmine ka edaspidi. Kui olete seda teinud 4 aastat, võib juba ka kokkuvõtteid teha. Kas arvasite tõesti, et eluaegne ülekaal 4 kuuga kaob? 1200kcal on ehk eluaeg kestvaks dieediks liiga karm, seda võiks hoida nii umbes 1-1,5 aastat. Kui olete alla 100kg, võiks kaloraazi veidi suurendada (1500-1600kcal), kuid ca 80kg-ni jõudmiseks ja selle hoidmiseks peate dieeti pidama ja trenni tegema eluaeg. Alternatiiviks võiks olla bariaatriline lõikus (maovähendusoperatsioon).
Kilpnäärme põletik s.t. krooniline autoimuunne türeoidiit tähendab seda, et Teil on ca 7-10 korda kõrgem risk kilpnäärme talitlushäire tekkimiseks kui täiesti tervetel ja peate 1 kord aastas perearsti juures kilpnäärme hormoone määrama. Nagu aru saan, on analüüsid seni korras olnud ja seega pole kilpnäärme põletikul Teie kehakaalule olnud mingit mõju. Antidepressandid võivad mõnikord veidi prolaktiini taset suurendada, muud mõju neil hormoonidele küll ei ole. Akne ravis kasutatakse mõnikord antibeebipille, mis tõstavad naissuguhormoonide taset ja vähendavad meessuguhormoonide mõju, kuid mõju kehakaalule neil tavaliselt puudub. Teave D-vitamiini mõjust kehakaalule mul puudub. Võib-olla annab see talveperioodil veidi energiat juurde, mis aitab Teil rõõmsamalt liikuda ja trenni teha.
Tervitades ja jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.