Ülekaal 23.01.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen kogu elu olnud hädas ülekaaluga. Pikkus 165 cm kaal 112 kg. Neli kuud tagasi otsustasin asja tõsiselt käsile võtta. Kui varem oli liikumine väga minimaalne, siis nüüd hakkasin käima palju jalgsi (umbes 1,5 tundi jalutamist päevas) ja läksin trenni (2 korda nädalas vesiaeroobika). Pean toidupäevikut ja jälgin pidevalt, et söödud kogus oleks 1200 kcal ringis, söön värsket töötlemata toitu. Elustiili muutus aga ei toonud kaasa mingeid erilisi muutusi kehakaalus. Ainult paar-kolm kilo kadus. Käisin endokrinoloogi juures, kes ütles, et kõik muu on hästi, ainult d-vitamiini puudus on ja prolaktiin natuke kõrge. Lisaks on ka kilpnäärme põletik, aga arsti sõnul seda kuidagi ravida ei saa või pole vaja. Nüüd olen võtnud d-vitamiini. Minu küsimus on selline - mis võivad veel olla põhjuseks sellele, et kaal ei lange? (Ei ole põhjus selles, et äkki salaja ikkagi patustan toiduga) Kas siis, kui veresuhkur ja kolesterool on normis, võib siiski olla tegemist mingi hormonaalse või muu probleemiga? Peres on esinenud kilpnäärmeprobleeme (tsüstid) kui ka hüperinsulineemiat. Suur kaalutõus tuli koos akneravimite ja antidepressantidega. Ehk siis, kui ma õigesti aru saan, ravimitega, mis mõjutavad hormoone. Kas oskate öelda, kuidas peaksin käituma või kust lahendust otsima?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ei saa hästi Teie murest aru. 2-3kg kaalulangust 4 kuuga on suurepärane tulemus. Olete õigel teel ja see, mida vaja, on taolise reziimi hoidmine ka edaspidi. Kui olete seda teinud 4 aastat, võib juba ka kokkuvõtteid teha. Kas arvasite tõesti, et eluaegne ülekaal 4 kuuga kaob? 1200kcal on ehk eluaeg kestvaks dieediks liiga karm, seda võiks hoida nii umbes 1-1,5 aastat. Kui olete alla 100kg, võiks kaloraazi veidi suurendada (1500-1600kcal), kuid ca 80kg-ni jõudmiseks ja selle hoidmiseks peate dieeti pidama ja trenni tegema eluaeg. Alternatiiviks võiks olla bariaatriline lõikus (maovähendusoperatsioon).
Kilpnäärme põletik s.t. krooniline autoimuunne türeoidiit tähendab seda, et Teil on ca 7-10 korda kõrgem risk kilpnäärme talitlushäire tekkimiseks kui täiesti tervetel ja peate 1 kord aastas perearsti juures kilpnäärme hormoone määrama. Nagu aru saan, on analüüsid seni korras olnud ja seega pole kilpnäärme põletikul Teie kehakaalule olnud mingit mõju. Antidepressandid võivad mõnikord veidi prolaktiini taset suurendada, muud mõju neil hormoonidele küll ei ole. Akne ravis kasutatakse mõnikord antibeebipille, mis tõstavad naissuguhormoonide taset ja vähendavad meessuguhormoonide mõju, kuid mõju kehakaalule neil tavaliselt puudub. Teave D-vitamiini mõjust kehakaalule mul puudub. Võib-olla annab see talveperioodil veidi energiat juurde, mis aitab Teil rõõmsamalt liikuda ja trenni teha.
Tervitades ja jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

ülekaal

Kas ülekaal on seotud kilpnäärme alatalitusega.Mul oli TSH -14,6,teisel kontrollil aga juba 10,2.Ultraheli on ka tehtud ja seal öeldi et on krooniline kilpnäärme alatalitus.Kas sellega peaks pöörduma endokrinoloogi ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Teil on tõepoolest kilpnäärme alatalitlus, mis on tõenäoliselt tingitud kroonilisest autoimmuunsest türeoidiidist. Vajate asendusravi L-türoksiiniga ja peate pöörduma täiendavateks uuringuteks ...

Loe edasi

ülekaal

Milliseid ravimeid võib endogrinoloog välja kirjutada naisele,kelle ülekaal (30kg)tekkis pärast kahte sünnitust.Ja kui efektiivsed need ravimid on?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tõenäoliselt ei kirjuta endokrinoloog esialgu välja mingeid ravimeid, vaid teeb uuringud võimaliku endokriinse rasvumise välistamiseks. Kui selgub, et rasvumine pole tingitud haigusest, vaid ...

Loe edasi

ülekaal

Kas tohin minna paastulaagrisse, kui põen reumatoidartriiti? Kasutan sulfasalasiini ja valuvaigisteid+raniberl(maohaavad). Ees seisab põlveliigeste op. ja kaalun 101 kilo. Liikuda peaaegu ei saa.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Võite paastulaagrisse minna küll. Ravimeid peate seal siiski edasi tarvitama.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

ülekaal

Põen reumatoidartriit ja ootan põlvede proteesimist. Kaalun 103 kilo. Liikumine on valulik. Kasutan sulfasalasiini, movalist, vioxxi, raniberli ja mul on maohaavand. Kas ma võin paastulaagrisse minna enne ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Paastulaagrisse võite minna. Samas tuleb hoolega jälgida, et reumarohud paastu foonil magu endisest rohkem ei kahjustaks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: