Estrofem ja HAR 08.04.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Probleem on menstruatsiooni puudumine 7 kuud. Menstr. olnud eluaeg ebaregulaarne, kuid kahel viimasel aastal vähenenud 6-7 korrani aastas. Vereanlüüsis on alla normi FT4 (vaba türoksiin) ja üle normi ACTH; samuti on liiga vähe LH ja FSH, mistõttu östradiooli tase on madal.
Vereanalüüsi tulemused on: TSH 2,05 mlU/L; proklatiin 197,3 MlU/L; Anti-Mülleri hormoon 0,33 ng/mL; Kortisool seerumis/plasmas 505 nmol/L; Vaba trijoodtüroniin 3,21 pmol/L; Vaba türoksiin 11,8 pmol/L; LH 0,4 IU/L, FSH 2,4 U/L; Östradiool 23 pmol/L, ACTH 47,7 pg/ml; Kaltsium 1,19.
MRT peaajust (hüpofüüs) tulemus: adenoomile sobivat leidu ei ilmne, supratentoriaalsel mõned mittespets. valgeaine lesioonid (tuleb arvesse Lymei tõbi). Tehti ka LH test (veeni lisati 2 tunni jooksul 5 korda hormooni) ja reaktsioon oli normaalne.
Raviks määrati Estrofem, et kasvatada limaskesta, 2 kuu pärast antakse juurde Duphastoni. Mu günekoloog ütles mulle kui olin vanuses 20-30, et emakakael on põletikuline ja emaka limaskesta kude asetseb väljapool emakat (proliferatsioon). 2008 a oli emakaela konisatsioon (HPV 16 ja CIN III), ning eeldatavasti eemaldati ka see põletikuline osa emakakaelast. Mul on ka südame mitraalklapi triviaalne reurgiratsioon. Estofemi vastunäidustused on südamehaigused, endomeetriumi hüperplaasia. Mul on mure, et kas see ravim sobib mulle, kuna emakaelas oli hiljuti düsplaasia (pool aastat tagasi oli PAP test taas ASCUS) ja noorena oli emaka limaskesta proliferatsioon (ma ei tea kas see on sama mis endomeetrumi hüperplaasia), aga Estofemi soovitatakse HAR raviks emakata naistele emaka vähiriski suurenemise tõttu. Ei julge Estofemi võtta, kuna ilma Duphastonita võttes suureneb vähirisk, aga arsti sõnul kohe Duphastoni ei saa võtta, kuna enne tuleb limaskesta kasvatada. Endokrinoloogi sõnul pole probleem munasarjades, vaid ajus (madal LH ja FSH, LH testile oli reaktsioon olemas). Kui menstruatsiooni puudumise põhjus on stress, miks on viimaste aastate jooksul m. vere kogus üha vähenenud ja tsükkel muutunud veel harvemaks? Kas on teisi ravimeid, mis mulle paremini sobiks või tuleks teha veel analüüse ja milliseid?
Aitäh vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie poolt kirja pandud andmete alusel on tõepoolest tegemist nn. tsentraalse amenorröaga, mille põhjus on aga esialgu ebaselge. Estrofemi võite paari nädala jooksul võtta ka ilma Duphastonita. Kui hiljem siiski Duphastoni võtate, hakkab ka limaskest regulaarselt irduma ja vähiriski ei ole.
Tõenäoliselt on mõistlik jätta Teid jälgimisele ja teha regulaarselt analüüse. Ei ole päris võimatu, et ka lihtsalt stress võib amenorröa põhjuseks olla. Teie poolt ära toodud analüüsides olulisi kõrvalekaldeid ei esine.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.