kilpnäärme sõlmeke 01.04.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Pöördun Teie poole täiendava info saamiseks! Kilpnäärmega tekkisid probleemid ca 1,5 aastat tagasi kui rasestusin, dgn autoimmuunne türeoidiit, hüpotüreoos, raviks 50mg l-thyroxin, 1,5 a tagasi tehti ka UH mis oli visuaalse leiuta, maht kokku 9cm3, struktuur norm ja mõõtmed samuti. TSH ravi foonil jäi sinna 1mIU/L või alla selle. Hiljuti tehtud UH näitas aga, et struktuur on ebaühtlane, esineb üksikuid kajavaeseid sõlmi, neist suurim 14,3x6,4x11,2mm, kilpnäärme maht kokku on 17,4cm3, samuti on varasemaga võrreldes suurenenud veidi mõõtmed ent on siiski normis (parem sagar 1,7x2,4x4,5 vasak sagar 1,8x1,8x4,5), TSH on veidi üle 2 mIU/L. Arst kutsus tagasi aasta pärast ning pidin jätkama sama raviga. Kahjuks ei osanud arst end piisavalt hästi eesti keeles väljendada ning jäi arusaamatuks millest võivad siis sellised muutused üsna lühikese ajaga tingitud olla ehkki olen regulaarselt ravimit tarvitanud. Ning kuna keha on ka sünnituses ja imetamisest taastunud, võiks eeldada, et TSH näit ravi foonil võiks olla madalam mitte kõrgem?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme ebaühtlane struktuur ja kajavaesed sõlmekesed (tsüstid) on iseloomulik leid kilpnäärme autoimmuunse põletiku puhul. Miks neid esimesel ultraheliuuringul ei kirjeldatud, ei tea. Võimalik, et sõlmekesi on juurde tekkinud, kilpnääre on ka mahult veidi suurenenud, kuid suure tõenäolsusega olid muutused olemas juba ka esimesel uuringul. Iseenesest ultrahelileiul kroonilise türeoidiidi puhul olulist tähendust ei ole. Asendusravi L-türoksiiniga ei süvenda kilpnäärme struktuurimuutusi, kuid ka ei kaitse nende eest. Edaspidi soovitan olulisemaks pidada kilpnäärme hormoonanalüüsi (TSH hoidmist vahemikus 1-2,5mIU/l), ultraheliuuringut võiks korrata 3-5 aasta möödudes.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.