Kilpnäärme ravi 10.03.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Palun abi murele - kuidas oma raviga toime tulle?
2014.a. sügisel palusin perearstilt kilpnäärme kontrolli kuna pikemat aega vaevasid liigne närvilisus, kiire ärrituvus, unehäired, ebamugavus kurgus (köhatamine), vererõhu kõikumised. Vereanalüüs näitas "kerget" hüpertüreoosi. Arst soovitas kolm kuud oodata ja uus analüüs teha. 2015.a. jaanuaris diagnoositi aga hüpotüreoos + autoimmuunne türeoidiit, samas puuduvad sellised nähud nagu loidus, nõrkus, aeglane südamerütm (ennem kiire). Ultraheli näitas parema sagara (maht 10,5 ml) struktuurimuutust ja sõlme (1,2 x 1,6):
TSH - 8,08 mU/l; FT4 - 12,58 pmol/l; FT3 - 4,95 pmol/l. Raviks määrati L-Thyroxin 50 mg 1 tabl. päevas. Kolmandal päeval tekkis järsk enesetunde halvenemine - südamepekslemine (97 x), pigistus- ja valutunne südame piirkonnas, higistamine, unetus, kõhulahtisus (teisi ravimeid ei kasuta).
Kuna muud ravi polevat, soovitati jätkata 1/2 tabl. võtmist päevas. Jõudnud sellisel moel 3-nda täistabletini (kuuendal päeval) kordus enesetunde halvenemine samade sümptomitega.
Kas see on tundlikkus ravimile, nn. kõrvalnäht või üledoos? Kas on mingi ebaklapp kilpnäärme - L-Thyroxini - südame vahel? Kas ravides kilpnääret tuleb "ohverdada" süda? Kuidas ja millist ravi jätkata? Kas on alternatiivi?

Vastuse eest ette tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Arvestades Teie vanust, tekib absoluutne näidustus kilpnäärme alatalitluse asendusraviks siis, kui TSH on üle 10 mIU/l. Seega võite praegu veel ravist ka loobuda. L-türoksiin 50 mcg, eriti aga 25 mcg ei ole kindlasti üledoos. Kui Teil tekkisid nii väikese annuse korral tõsised südamevaevused, tuleb teha korralikud südameuuringud isheemiatõve kahtlusel. Kilpnäärmehormoon suurendab veidi südamelihase hapnikuvajadust ja kui see põhjustab valu südames või rütmihäireid, on see märk tõsisest kahjustusest. Südant ei tohi kindlasti "ohverdada", südant tuleb ravida. Terve süda peaks aga normis kilpnäärme talitluse "välja kannatama" küll.
Unetuse ja kõhulahtisusega on veidi teised lood. 25-50 mcg L-türoksiini neid lihtsalt ei põhjusta.
L-türoksiinile alternatiivi ei ole. Kui kilpnäärme alatalitlus süveneb, tuleb asendusravi siiski kunagi kindlasti alustada. Kuid asendusravi eesmärk ei ole midagi muud, kui viia Teie hormoonid normaalsele (mitte ülemäärasele) tasemele s.t. seisu, mis oleks, kui Teie kilpnääre oleks terve. Terve kilpnääre ei põhjusta ju kellelgi ei unetust, kõhulahtisust ega muid vaevu. Nii ei tohiks seda teha ka asendusravi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.