D vitamiin madal 03.02.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 3 kuud rase ja väga mures kõhubeebi pärast.Mul on D vitamiini tase väga madal, TPO antikehad 104 ja PTH ka madal.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ma arvan, et muretsemiseks ei ole mingit põhjust. TPO kõrge tiiter viitab pärilikule autoimmuunsele kilpnäärmehaigusele ja sellega lihtsalt ei saagi midagi ette võtta. Ka L-türoksiin tegelikult ei mõjuta TPO-AK tiitrit. Lohutuseks võin öelda, et raseduse ajal immuunsüsteem niiöelda "vaigistatakse" kõrge naissuguhormoonide taseme poolt, et see loote vastu võitlust ei peaks. Seega ei ründa immuunsusteem raseduse ajal ka Teie kilpnääret.
Parathormooni tase sõltub kaltsiumi tasemest. Nii parathormooni kui D-vitamiini ülesandeks on hoida Teie veres kaltsiumi taset normaalsena. Kui kaltsium on normis, on parathormoon oma ülesandega toime tulnud ja ta ei peagi kõrge olema. D-vitamiini sisaldus on kevadtalvel kõigil parasvöötme ja põhjala elanikel madalavõitu. Oleme sellise tsüklilisusega sadade ja tuhandete aastate jooksul kohanenud. Tänapäeva inimesed on siiski üsna tubased ja rasedana võiks profülaktilises annuses D-vitamiini tarbida. Siiski soovitan järgida ämmaemanda ja günekoloogi nõuandeid, üleannustamine ei anna eelist.
Jõudu ja edu soovides,
dr. Anu Ambos.