Kilpnäärme vähenemine 25.11.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu tädil on diagnoositud kilpnäärme vähenemine. Mida see tähendab ja kas on ohtlik haigus? Kilpnäärme mõõdud on - parem 0,8x0,98x1,99 ja maht 0,925 Vasak 0,56x0,58x1,01. maht on 0,172.
Missugused mõõdud on normaalsed?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme atroofia tavaliseks põhjuseks on krooniline autoimmuunne türeoidiit ja siis käib mahulise vähenemisega kaasas ka kilpnäärme alatalitluse teke. Haigus on päriliku eelsoodumusega ja puugihammustusega pole sel mingit seost. Kui Teie tädil on taoline tõbi, tuleks tal hoolikalt arsti poolt määratud asendusravi tarvitada (L-türoksiin sobivas annuses) ja 1-2 korda aastas kilpnäärme hormoonanalüüsi teha. Kilpnäärme mahuline vähenemine on kahjuks pöördumatu protsess, mille vastu ravi ei aita.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.