Türeotoksikoos & inhomogeenne sõlm 03.10.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Olen 44. a. naine ja mul on türeotoksikoos toksilise hulgisõlmelise struumaga, mida ravitud üks aasta. Lähiajal tehakse mulle radiojoodravi, sest tablett-ravi (tiotil) pole soovitud tulemusi andnud. Vasakus sagaras on 1x1,3cm sõlm (teine sõlm paremas sagaras, mõne mm suurune). Seda punkteeriti 3x järjest, sest analüüsiks vajalikku materjali ei suudetud piisavalt saada. Ka kolmas kord ei andnud pädevat tulemust. Esimeses analüüsis on mainitud üksiku pseudopapillaarse struktuuri leidu (sellest ka 2 ülejäänud punktsiooni, mis leidu ei kinnitanud, kõigis vastustes on öeldud, et diagnostilisi rakke on vähe/minimaalselt ). Minu raviarst ütles, et kasvaja puhul radiojoodravi ei aita. Lugedes internetist erinevaid kommentaare leidsin Hiie Tupitsa oma, kus ta väidab, et radiojoodravi aitab vähirakkudest vabaneda. (https://www.arst.ee/et/Kusimused-ja-vastused/view_question/8978/kilpnaarme-papillaarne-vahk) Minu mureks on see, et kui osutub tõeks see ilmselt väga väike risk, et tegemist on pahaloomulise kasvajaga ja radiojoodravile see ei allu, siis mida tulevikus teha, et kasvaja ühel hetkel üllatusena ei tuleks - kas ainult vereproovidest aitab selle jälgimiseks? Samuti huvitab mind, kas radiojoodravi siiski tapab vähirakke sõlmes või ei.
Tänan vastuse eest juba ette.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui pole kindel, kas sõlm on hea või pahaloomuline ja PNB-l piisavalt materjali ei saa, on võimalik teha koos radiojoodravile eelneva joodiprooviga ka stsintigraafiline uuring. Kui sõlm on stsintigraafial "kuum" s.t. toodab aktiivselt hormooni, on see tõenäoliselt healoomuline, kui "külm", jääb siiski kahtlus pahaloomulisusele. Võimalik, et Teile ongi see uuring juba tehtud.
Kui on tegemist nn. kõrgelt diferentseerunud kilpnäärmevähiga, mis ongi kaugelt kõige sagedasem vähivorm, siis need rakud neelavad joodi ja neid on tõepoolest võimalik radiojoodiga tappa. Vähiravi valikmeetodiks on loomulikult siiski kilpnäärme eemaldamine, millele järgneb nn. ablatsioonravi suure annuse radiojoodiga, mis peaks hävitama ka võimalikud siirded.Toksilise hulgisõlmelise struuma raviks kasutatav radiojoodi annus jääb vähi kõrvaldamiseks kindlasti liiga väikeseks.
Soovitan veelkord oma kahtlustest raviarstiga rääkida. Tema teab Teie haigusjuhtu kõigis detailides ja oskab kindlasti oma ravivalikut põhjendada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.