Radioisotoopravi ja lapse saamine 20.07.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Opereeriti kilpnäärmevähk ja määrati radioisotoopravi. Kas selline ravi võib kahjulikult mõjuda munasarjadele ja tulevikus lapse saamisele, lapse tervisele?
Raviarsti sõnul on pool aastat vajalik rasedust vältida. Kas pärast seda on siis rasedus ohutu tulevase lapse seisukohast? Miks ei soovitata munarakkdue külmutamist? Olen kuulnud, et selline võimalus on Eestis põhimõtteliselt olemas.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Munarakkude külmutamist soovitatakse juhul, kui ravijärgne viljastumisvõime suure tõenäosusega puudub. Kilpnäärme radiojoodravi järgselt seda tavaliselt ei juhtu, samuti pole radiojoodravil tuvastatud hilisemat loodetkahjustavat toimet. Igaks juhuks tuleb vähiravi järgselt 6 kuud rasedusest hoiduda, seda ka lõikuse ja radiojoodi toimel tekkiva kilpnäärme alatalitluse tõttu, mis võib lootel väärarenguid põhjustada, kui pole piisavalt kompenseeritud. Samuti on teatud aeg vajalik vähiravi tulemuslikkuse selgumiseks. Rasedust võib planeerida ikka siis, kui olete vähist tervistunud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.