Kilpnäärme ületalitlus ja selle ravist tulenevad probleemid 27.02.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul avastati kilpnäärme ületalitlus. Tabletiravi pidevat tulemust ei andnud ja eelmine aasta suvel sain radioaktiivse joodi ravi. Neelasin alla kapsli, mille tagajärjel pidi kiilpnääre hakkama normaalselt tööle .Kuid see kapsel mõjutas ka teisi organise. Pool aastat hiljem tekkis silmade paistetus hommikuti, endok. juurde minnes ütles arst, et see on tolle joodi kapsli tagajärg...kirjutas välja rohu medrol 16mg kaks tabletti päevas. Nüüd kuu aega hiljem silmad pole paistes, aga on tekkinud kõrvaltoimed ja neid on mitu korda rohkem ja hullemad!! Nägu ja kael on paistes,õigemini põsed on punnis ja kogu nägu nagu täiskuu, lihased on nõrgad, olen ülekaaluline, ei jaksa trepist käia ega toolilt tõusta ilma et kuskilt kinni hoiaks, veresuhkur oli kõrgevõitu enne, diabeeti veel pole, aga nüüd suhkur veel kõrgem - taas veel ühed tabletid juurde, higistamine, lihtsalt hakkan higistama, selleks ei peagi end eriti liigutama, terve nägu hõõgub palavusest nagu suvel, nägemine oli juba enne vilets, aga nüüd on justkui ududloor ees, näen veel halvemini, söögiisu tekkis jube - nagu mainisin olen ülekaaluline -140kg, oht on, et tänu neile medroli tablettidele kaal veel kasvab...issand, ega mu nahk kummist pole! Ja mul tekkis suvel ka küüneseen, mida üritan ravida mitu kuud, kuid uurides selle medroli infolehte, leidsin et see võib ka seda ravi segada....mida veel tulemas on?? Ja nagu aru olen saanud, selle medroli ravi ei tohi lõpetada, vaid vähehaaval vähendada, kuid see ravi kestab veel 2 kuud ja vist rohkemgi. Mida siis teha, et inimväärselt elada? Kui pole jõudu end liigutada, kukkusin hiljaaegu, libe oli, püsti ei saanud, mitu minutit olin põlvili maas, enne kui kaks meest mind hädavaevu üles jaksasid tõsta...invaliid...eluisu kaob ära lausa...........

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mida teha? Soovitan rääkida kõigest meilis kirjapandust oma raviarstiga. See, kes antud juhul midagi teha ei saa, olen mina. Võin vaid anda selgitusi, et oma raviprotsessi paremini mõistaksite ja et teised radiojoodravi planeerivad patsiendid liialt ei kohkuks.
Seega siis:
1. Teie puhul ei antud radiojoodi mitte selleks, et kilpnääre normaalselt tööle hakkaks, vaid selleks, et kilpnääre n.-ö. "ära tappa" s.t. et kilpnääre lakkaks töötamast ja tekiks püsiv alatalitlus, mida on võimalik asendusraviga adekvaatselt korrigeerida.
2. Medroli antakse Teile silmade kaitseks, kuna radiojoodravi järgselt võib tekkida silmakahjustuse süvenemine. Õnneks on see süvenemine ajutise iseloomuga, paari kuu möödudes on oht möödas ja võib medroli lõpetada.
3. Teie poolt kirjeldatud vaevused ei ole tingitud radiojoodravist, vaid on pigem medroli kõrvaltoimed. Kui see ravim Teil taolisi kõrvaltoimeid tekitab, on võimalik annust kiiresti alla tiitrida ja ravi lõpetada või manustada hormoonid hoopis intravennoosselt pulsina üks kord nädalas. Tuleb oma raviarstiga rääkida.
4. Lisaks kilpnäärme ületalitlusele on Teil ka raskekujuline rasvtõbi, mis omakorda põhjustab vedelikupeetust, jõuetust ja on põhjuseks, miks kukkumise järel ei suuda kaastundlikud kodanikud Teid üles aidata. Rasvtõvel ei ole radiojoodraviga küll mingit tegemist.
5. Küüneseen ei ole samuti tingitud ei radiojoodravist ega medrolist. Süsteemne seeneravi on üsna toksiline ja ebasoovitavad koostoimed on võimalikud paljude ravimite, mitte üksnes medroliga.
6. Radiojoodravi alternatiiviks on kilpnäärme väljaopereerimine, mis kokkuvõttes annab sama tulemuse - püsiv alatalitlus + eluaegne asendusravi. Ka lõikuse järgselt võib silmakahjustus süveneda.
Soovitan varuda kannatust, sest difuusne toksiline struuma on siiski healoomuline haigus, mis küll visalt, kuid siiski paraneb. Ka silmakahjustus taandub, kui kilpnäärme seis stabiliseerub. Rasvtõve ravi on mõnevõrra tüsilikumgi ja peale bariaatrilise lõikuse, elukestva dieedi ja liikumise polegi raviarsenalis suurt midagi.
Jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.