Kilpnäärme probleem ja THS 16.07.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Mitmed inimesed on minult küsinud, kas mul on probleeme kilpnäärmega (paksu kaela tõttu). Ükskord andsin ka veeniverd, kus mõõdeti THS-i taset ning see oli korras. Kuid kas siiski on olemas võimalus, et THS-i normaalsest tasemest hoolimata võib kilpnääre siisk haige olla?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärmehaigus võib avalduda mitmeti - on nn. mahulised probleemid s.t. kilpnäärme suurenemine, sõlmede olemasolu ja on nn. talitluslikud probleemid s.t. kilpnäärmehormoonide tase. Talitluslikud ja mahulised probleemid võivad esineda eraldi või mõlemad korraga.
Kui TSH oli korras, tähendab see, et kilpnäärme hormoonide tase on normi piires s.t. kilpnääre talitleb normaalselt. Kilpnäärme suuruse või sõlmeliste muutuste osas TSH informatsiooni ei anna, selleks tuleb teha kilpnäärme ultraheliuuring. Kui Teil on jätkuvalt kahtlusi, et kilpnääre võiks olla suurenenud, tuleb uuesti perearstile pöörduda, kes esmalt katsub kilpnääret ja määrab vajadusel ka ultraheliuuringu.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.