Kilpnäärme alatalitlus ja ultraheli 02.12.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Palun öelge, kas tuleb tihti ette, et kilpnäärme alatalitluse korral ultraheli midagi halvaloomulist näitab? Olen mures, alatalitlus avastati mul 2010a alguse,s aga siiamaani ei määratud mulle uh, alles kui nüüd, mil olude sunnil pidin minema teise arsti juurde ja ta oli väga imestunud, et mulle uh pole üldse tehtud. Sain siis saatekirja, aga uuring alles jaanuari lõpus ja nüüd ma siis muretsen, mis mu kilpnäärmes võidakse avastada, arst ütles, et vajadusel võetakse ka koeproov kilpnäärmest. Panen kirja ka oma kilpnäärme proovide näidud, tegin need eelmisel nädalal. S-TG IgG 20, SfT4 15,8 ja S-TSH 0,059. Augusti alguses sündis mul laps ja siis oli TSH 0,3 ja hakkasin L-Tyroxini 125 asemel 100mq võtma. Nüüd siis veel suurem ületalitlus tekkinud ja sisearst määras mulle ükspäev 100 ja teine päev 50mq doosiks ja uus analüüs 12.jaanuaril. Küsiksin teie käest üle, kas selline on normaalne doos, ise arvan, et kuna mul juba veel suurem ületalitlus, kas tohiksin üldse enam 100mq võtta, kuigi kordamööda 50-ga, aga siiski. Oleksin väga tänulik, kui seletaksite mulle lahti kilpnäärme, ultraheli ja koeproovide kohta, mida võidakse seal avastada tavaliselt selliste näitude korral nagu mul, mis saab edasi. Tean, et ei tohiks niimoodi ette muretseda juba, aga kuna mul väike laps, siis tõesti kardan, et võidakse midagi halba avastada, seda enam, et uh alles nüüd tehakse. Ja kas minu kilpnäärme probleemid võivad ka lapsele halvasti mõjuda, toidan rinnaga? Jään väga teie vastust ootama. Aitäh

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme alatalitluse kõige tavalisemaks põhjuseks on krooniline autoimmuunne türeoidiit. See haigus ei põhjusta enamasti kilpnäärme olulist mahulist suurenemist ega ole sellel tõvel ka seost vähiga. Seega pole kroonilisest autoimmuunsest türeoidiidist põhjustatud kilpnäärme alatalitluse diagnoosimisel ultraheliuuring vajalik v.a. juhtudel, kui kilpnäärme palpatsioonil (katsumisel) on nääre normist oluliselt suurem või ilmneb sõlmelisi muutusi. Suure tõenäolusega ei avastata eesseisval kilpnäärme ultraheliuuringul seega midagi, mis muudaks Teie diagnoosi ja ravi. Kui ultraheliuuringul leitakse sõlmi, võetakse neist biopsial rakumaterjali tsütoloogiliseks uuringuks, kuid vähioht on minimaalne.
L-türoksiini jätkake oma raviarsti määratud annuses s.t. 100 ja 50 mcg päevas vaheldumisi. Mingit ületalitlust Teil ei ole. Asendusravi annust on tõenäoliselt raseduse ajal suurendatud ja tuleb peale sünnitust taas vähendada. Mingit halba mõju Teie lapsele sellisel väikesel üleannustamisel ei ole.
Tervitades,
dr. Anu ambos.