Kilpnäärme ala- ja ületalitlus 07.02.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Paar aastat tagasi sain teada, et mul on kilpnäärme alatalitlus. Mulle ei selgitatud põhjuseid, mida mina nimetasin, mis alatalitlust just esile kutsub, aga kaalus ma võtsin kõvasti juurde. Mulle kirjutati L-türoksiin välja, mida ma iga hommik juba paar aastat võtan. Nüüd käisin terapeudi juures kaebustega õudse väsimuse suhtes. Andes ära analüüsid, on kilpnäärmes väike ületalitlus ja veel ta ütles, et väsimus võib tulla ka ilmast. Ma ei tea, mida teha, rohte kästi edasi võtta, väsimus on aga nii suur, et ei suuda hommikul ülesse tõusta. Mida Teie soovitaksite teha?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Väsimus on väga levinud vaevus, mis esineb praktiliselt mistahes vaimse või kehalise haiguse puhul. Lisaks võib väsinud olla ka terve inimene, kui tugev vaimne või füüsiline koormus on selle esile kutsunud. Väsimus ei ole kindlasti vaevus, mis viitaks kuidagi kilpnäärmehaigusele.
L-türoksiini väike üleannustamine ei tohiks noorel inimesel küll väsimust tekitada. Samas tuleb L-türoksiini annust loomulikult niipalju vähendada, et hormoonid korras oleksid.
Soovitan nõu pidada ome perearstiga ja teha kõige tavalisemad üldanalüüsid - vere- ja uriiniproov, vererõhu kontroll jne. Lisaks võib arsti kogenud silm leida haigustunnuseid, millele Te ise ei osaka tähelepanu pöörata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.