TPO antikehad 07.06.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Andsin vereproovi, kuna kahtlustasin enesetunde järgi kilpnäärmehaigust. Analüüsi vastuse sain perearstilt telefonitsi. Ütles, et kõik näitajad on OK, aga TPO antikehi on veres väga väga palju. Neid tohib olla 35 aga mul on 800. Arst saatis mind kilpnäärmest ultraheli tegema. Palun öelge mis on TPO ANTIKEHAD ja kas sellise skooriga peaks ma ultrahelile eelisjärjekorda paluma. Järjekorrad on ju pikad.
Ettetänades,
Eda

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TPO (kilpnäärme peroksüdaasi vastased) antikehad on Teil kõrges tiitris positiivsed tõenäoliselt juba 20 aastat (puberteedi lõpust alates) ja selle pärast pole küll vaja ultraheliuuringut eelisjärjekorras teha.
TPO kõrge tiiter viitab kroonilisele autoimmuunsele türeoidiidile s.t. pärilikule autoimmuunsele kilpnäärmehaigusele, mis vaevusi ei põhjusta ja ravi ei vaja, kuni kilpnäärmehormooniod püsivad korras.
Igaks juhuks tuleks siiski edaspidi kord aastas teha hormoonanalüüs (seda teeb perearst), sest Teil on tervetest suurem risk eelkõige kilpnäärme alatalitluse tekkeks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.