Günekoloogilised probleemid ja hormoonid 27.03.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Probleemid algasid juba paar aastat tagasi. Algul olid tsükli keskel äkilised valud, mis suhteliselt ruttu vaibusid. Valu tekkis tavaliselt järsku ja võttis jalust nõrgaks. Nii oli päris mitu kuud. Lõpuks jäi vahele menstruatsioon ja selgus, et on rasedus, millega kaasnes kollaskeha tsüst, mis järjest kasvas. Emakasiseselt oli rasedus oluliselt väiksem, kui oleks pidanud olema. Paremal munasarjas valuhood jätkusid ja muutusid igapäevaseks. Raseduse katkestasin. Ei olnud planeeritud ja oli ka hirm valude pärast. Varasemalt on olnud eluohtlikke verejooksusid emakast päris mitmel korral.
Nädal aega peale raseduse katkestamist tekkis samuti verejooks, aga õnneks ei olnud see väga tugev ja selle peatas ka mingi süst, mille sain. Erakorralist günekoloogilist läbivaatust ei peetud vajalikuks, kui verejooks peatub, sest pidin nagunii minema kuu aja pärast kontrolli. Järgmine menstruatsioon oli korras, aga sealt edasi jäi aga sootuks vahele. Tekkis põletik emakasse. Tekkis ka rindade valulikkus. Nii nagu raseduse ajal. Ootasime ära kuni menstruatsioon algas ja tegime horm. analüüsid: tsükli 4.s päev S-TSH 039mU/L, ftm 4,6pmol/L, Ś-FSH 5,2IU/L, S-LH 3,3IU/L, Progesteroon 0,875nmol/L, S-Prolaktiin 107,0mU/L, S-testosteroon 1,01nmol/L, S-DHEAS 5,1umol/L. Rinnanäärme UH-l oli näha, et rinnanäärmed mõõdukalt aktiivsed ja ühes näärmes tsüst. Vahepeal langes aga kilpnäärme hormoon 0,09ni. Ravi saades see normaliseerus ja aasta hiljem olid hormoonid: FSH 3,97U/L, Insuliiin 3,04mU/L, LH 1,18U/L, Progesteroon 19,0nmol/L, Östradiool 617pmol/L, seekord oli menstruaaltsükli faasil II poole esimesed päevad. Keskel enamvähem. Probleem on aga selles, et menstruatsiooniverd on väga vähe. Tsükkel on muutunud lühemaks ja munasarjas on samuti ka tsüst. Kas on see kõik kuidagi seotud selle abordiga või on mingi probleem hormoonidega. Pidevalt vohab seeninfektsoon, mis ei allu ka ravile. Kas hormoonid mängivad ka siin rolli? Nagu ma aru saan ei ole LH/FSH omavahel paigas. Praeguseks hetkeks on kilpnääre jällegi ületalitluses ja alustasime uuesti ravi. Alakõhus on valud nüüdseks pidevad ja tulitab kogu aeg nii tupes kui kurgus. Günekoloog tahaks alustada hormoonravi, aga ma ei ole kindel, et millist hormoonravi võiks teha. Ka maos on ärritus kogu aeg ja kardan, et ei talu neid hormoontablette. Kiri sai pikk ja nii mõneski võib-olla mitte endokrinoloogia valdkonnast, aga soovin anda üldist pilti.
Parimate tervitustega!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Jätaksin günekoloogilised probleemid günekoloogi ravida - suguorganite põletike ja seeninfektsiooni raviga tegeleb ikkagi günekoloog. Ma ei näe Teil suguhormoonide väärtustes olulisi kõrvalekaldeid - prolaktiini ja meessuguhormoonide sisaldus on normis, tsükli II faasis on progesterooni taseme tõus, mis viitab ovulatsioonile, FSH, LH normi piires.
Kindlasti on aga tegemist kilpnäärme ületalitlusega, mis võib tõepoolest ka suguorganite tööd mõjutada. Tõenäoliselt on tegemist diffuusse toksilise struumaga ja retsidiivi korral oleks mõistlik kaaluda radikaalset ravi - radiojoodi või lõikust -et kilpnäärme probleem lahendada. Siis on ka günekoloogiline ravi tulemuslikum.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.