Kilpnäärme piirkonna suurenemine ja tupesisene hormoon 13.03.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen üle 10 aasta olnud kilpnäärmega jälgimisel, sest kohe algul avastati tsüstid. Proovitud on ka hormooni, kuid kuna see midagi ei muutnud, siis jäeti edaspidi ära. Nüüd aga määras naistearst tupekaudse hormooni. Kuna üleminekuga olen kolm aastat alates menstruatsiooni ärajäämisest väsinud järjest rohkem, siis arvati, et see on hormooni puudusest. Nüüd aga on väsimus läinud hoopis suuremaks ja kaelal suurenenud kilpnäärme koht, nagu kott on alaosas. Kas on siin seost selle hormooniga, kuigi arst ütles et esialgse järjestikkuse kasutamise järel võib kasutada edaspidi nädalas paar korda või nii, nagu ise tunneb vajadust.
Kiiresti ka uuringule ei saa, eelmine uuring vist rohkem kui aasta tagasi .
Tänades ette vastuse eest

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kilpnäärme tsüstilistel muutustel ja praegusel tupekaudsel asendusravil puudub igasugune seos. Kui kilpnäärmehormoonid on korras, ei mõjuta kilpnääre kuidagi Teie kliimaksi kulgu ega vaevusi. Tupekaudne naissuguhormoonide asendus ei mõjuta kuidagi kilpnääret.
Kui olete seni olnud kilpnäärmeprobleemiga (tsüstilised muutused) jälgimisel, olete tõenäoliselt edasi ja mõttekas oleks teha korduv kilpnäärme ultraheliuuring. Kilpnäärme sõlmelised muutused kalduvad vanemas eas suurenema ja ehk on nii juhtunud ka Teiega.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.