Kõrge testosteroon naisel 10.02.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Vaevasid menstruaaltsüklihäired ,mille tõttu günekoloog tegi kilpnäärme ning testosterooni testid. Kilpnääre oli korras, testosteroon kõrge ning saatis endokrinoloogi juurde. Minu küsimus seisneb aga selles, et kui endokrinoloog hakkab mind lähemalt uurima ja selgub põhjus, miks testosteroon tõusnud on, siis millised võivad olla ravid? Hormoontabletid? Kas östrogeeni hormoontablettidega võib kaal ka langeda/tõusta? Millised on muutused karvakasvus? Ette tänades, K.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Põhimõtteliselt toodavad naise organismis meessuguhormoone (s.h. testosterooni) nii munasarjad kui neerupealised. Kui testosterooni tase on kõrge, tuleb esmalt selgitada, kus on ülemäärase hormooni allikas ja mis on ülemäärase hormoonitootmise põhjus (kasvaja, pärilik ensüümdefekt, polütsüstiliste ovaariumide sündroom jne.). Lisaks tuleb selgitada, kui tõsine on probleem - kas see põhjustab tsüklihäireid, viljatust, liigset karvakasvu ja mehestumist jne. Kui eelnevatele küsimustele on vastused leitud, selguvad ka ravivõimalused. Ravi konkreetsete toimete ja kõrvaltoimete kohta annab täpsemaid selgitusi juba selle korraldanud arst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.