prolaktiin 27.07.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Olen 30 aastane naine. Selle aasta alguses pöördusin arsti juurde kuna menstruatsiooni tsükkel oli väga ebaregulaarne (2 kuud kuni 4 kuud). Peale uuringuid selgus, et tänu ajuripatsi kasvajale (2cm) on prolaktiini tase kõrge, mis siis ka tingib ebaregulaarse tsükli. Kirjutati välja bromocriptin-richter. Olen seda nüüd 1,5 kuud võtnud (3 tabletti päevas). seekordne vereanalüüs näitas, et näitajad on korras ja arst soovitas annust vähendada 2 tabletini ning ütles, et kui soov rasestuda, siis tema ei näe probleemi, et pean lihtsalt rohtu ka raseduse ajal edasi võtma. Koju jõudes lugesin infolehest aga, et antud rohtu nagu ei tohiks raseduse ajal võtta. Kuidas oleks õige edasi talitada?
Samuti sooviksin teada kui tugev rohi see üldse on. Olen rohkem seda sorti inimene, kes rohtusid väldib ja proovib pigem looduslike vahenditega end ravitseda. Kas on ka alternatiivi loodusraviminia, mis prolaktiini taset alandab? Võib olla naiivne soov aga pean seda lihtsalt küsima :) Oma arsti jutust saan aru, et antud rohtu pean aastaid võtma..või on mõni roht, mis on väiksemate kõrvalmõjudega ja nö puhtam? Samuti piinab mind natuke mõte, et miks ei tehta lõikust, mis olek nö ühekordne tegevus ja mis kõrvaldaks kasvaja ning peale mida ma ei pea rohte enam sööma?

Ette tänades,
Maarja

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ma ei ole loodusravi spetsialist, kuid minuteada efektiivsed loodusravi vahendid ajuripatsi kasvajast tingitud hüperprolaktineemia ravimiseks puuduvad.
Bromokriptiin on suhteliselt efektiivne ja väheste ohtlike kõrvaltoimetega ravim. Kui Teid siiski peaks piinama iiveldus, tasakaaluhäired jne. võib proovida bromokriptiini asemel cabergolini (Dostinex), mida võetakse 1-2 tabletti nädalas ja millel on piisava efektiivsuse juures kõrvaltoimeid vähem.
Teie ajuripatsi tuumor on piisavalt suur, et kaaluda operatiivse ravi võimalust. Igal üksikjuhul tehakse seda siiski individuaalselt lähtudes kasvaja asukohast, neuroloogilistest nähtudest või nende puudumisest, operatiivse ravi võimalikust tervistavast või hoopis kahjustavast mõjust jne. Lõpliku otsuse teeb siin neurokirurg. Bromokriptiinil ja cabergoliinil on ka prolaktiinoomide (prolaktiini tootvate kasvajate) kasvu pärssiv ja tuumori mahtu vähendav toime. Kui kirurgil puudub veendumus, et lõikus Teid terveks ravib, võib tablettravi olla Teie jaoks parem võimalus.
Senistel andmetel puudub bromokriptiinil loodet kahjustav toime. Ravimit on üksnes ebapiisavalt uuritud, et soovitada seda raseduse ajal. Suure ajuripatsi tuumori puhul (nagu Teil) soovitatakse aga tuumori rasedusaegse kasvu ärahoidmiseks ja raseduse säilimiseks pigem ravi bromokriptiiniga ka raseduse ajal jätkata.
Soovitan Teile tungivalt kõiki eelnimetatud küsimusi oma raviarstiga arutada. Raviarstil on piisavalt informatsiooni Teie haigusjuhu üksikasjadest ja ta saab Teile põhjendada iga ravisoovituse otstarbekust just Teie puhul.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.