Kasvaja kilpnäärmes 02.03.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 47aastane naine, kilpnäärme kasvaja avastati kogemata 2000. aastal. Sõlm paremal pool aeglaselt kasvab, igal aastal käin konsultatsioonis, kus tehakse ka vajalikud analüüsid. Siiani on organi funktsioon korras olnud. Alates sügisest 2009 on see mind hakanud mõjutama, tunnen kaela piirkonnas torkeid ja ebamugavust liigutustel, näiteks pea pööramisel ja voodis keha asendi muutmisel. Esineb pigistustunnet kaelas, aeg- ajalt, veidike on häiriv tunne neelamisel. Söömist ei takista. Viimasel ajal olen ka rohkem mures või kuidagi pinges, siiani olnud rahulik inimene.
Milline oleks prognoos, kas tingimata on vajalik operatiivne ravi, ja millistel näidustustel? Kuidas on sellega seotud riskid? Kas peaksin olema väga mures? Tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ega sõlmest lõikuseta lahti ei saa. Kui sõlm tõepoolest aasta-aastalt suureneb, võib saabuda aeg, kus see hakkab Teile ka vaevusi põhjustama. Kahjuks ei selgu Teie meilist, kui suure sõlmega tegemist on. Mure või pinge viimasel ajal on vaevalt otseselt sõlmega seotud. Samas võib sõlm põhjustada tõepoolest düskomforti kaela piirkonnas ja ebamugavust kehaasendi muutmisel. Kui sõlme punkteerimisel saadud materjali uurimisel pole pahaloomulisi muutusi leitud, pole suureks muretsemiseks põhjust.
Arutage oma probleemi Teie kilpnääret regulaarselt kontrolliva arstiga. Tema tunneb Teie haiguslugu ja oskab valida asjakohase ravitaktika.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.