kilpnäärme kohta 03.02.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Käisin arsti juures ja lasin võtta vereproovi, et uurida, äkki pole kilpnäärme alatalitlust, kuna on mitmeid nähtusi, mis vihjaks et võiks äkki olla. Nagu pidev külmakartlikkus, ülekaal ja väsimus, aga uuringud näitavad et ületalitlus hoopis. Kas ülekaal võib ka ületalitluse korral olla võimalik? Või mis veel võiks muidu põhjuseks olla kui nüüd vale toitumine ja vähene liikumine välja jätta. Järsu kaaalutõusu pärast hakkasingi seda uurima tegelikult ja külmakartlikkus ka häirib. Olin ka enne trulla, aga kaal hakkas kerkima peale lapse rinnaga toitmise lõpetamist, kuigi siis just kadus suuremalt jaolt söögiisu ära. Paari kuuga sadas vähemalt kümme kilo kukile. :(
Mul on küll endokrinoloogile aeg kirja pandud, aga sinna veel aega, mida teie muidu arvate. Olen vist vähe kärsitu, aga tahaks hirmsasti rohkem teada. :)
Mida kindlasti peaks arstile rääkima?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Umbes 10%-l patsientidest võib kilpnäärme ületalitlus kaalulanguse asemel põhjustada kaalutõusu. Seega pole võimatu, et kilpnäärme ületalitlus Teie kaalutõusule kaasa aitas. Kindlasti jäid mõned lisakilod turjale ka peale sünnitust. Imetamine on väga energiamahukas toiming ja selle järsk lõpetamine võib samuti kilosid lisada. Siiski olite "trulla" juba varem ja see räägib kas võimalikust pärilikust eelsoodumusest tüseduseks või valedest toitumisharjumustest.
Endokrinoloogi abiga saate kilpnäärme talitluse kindlasti korda, kuigi ravi võib kesta pikka aega. Loodame, et see mõjub ka kehakaalule soodsalt. Samas võite toitumisharjumuste ümberkujundamist alustada iseseisvalt juba homme.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.