piiripealne glükeeritud hemoglobiin 11.04.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 33 aastane naine. Pöördusin kõhuvalu tõttu gastroenteroloogi poole. Mingit gastroenteroloogilist haigust mul ei avastatud, küll aga tehti muuhulgas ka glükeeritud hemoglobiini analüüs, see oli mul 6,0 - seega kõige ülemine piir. Olen nüüd väga mures, sest vend on mul 1. tüübi diabeetik (haigus avaldus tal samuti 33 aastaselt) ja kardan, et sama saatus tabab ka mind. Arst ütles, et magusast hoiduda. Olen tugevalt ülekaalus (164/ 104) ja seni ei ole nõrga tahtejõu tõttu suutnud kaalu langetada. Nüüd olen ülimalt motiveeritud, aga kardan, et on juba hilja. Kas oma toitumise kordaseadmise ja kaalulanguse abil saan veel diabeeti ära hoida või pakub see ainult ajapikendust, kui sedagi?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie vennal on 1. tüüpi suhkurtõbi ja sellel haigusel puudub seos kehakaaluga. Enamasti on selle põdejad normkaalulised. Seega ei sõltu 1. tüüpi suhkurtõve risk Teie kaalust ja riski vähendamiseks ei saa Te ka midagi eriti ette võtta.
Mis ei tähenda, et Te ei peaks oma kaaluga tegelema. Ülekaal on tõenäoliselt Teie põhilisi terviseprobleeme ja sellega tegelemine on igati õigustatud. Ülekaalulisi ohustab 2. tüüpi suhkurtõbi. Piiripealne glükohemoglobiin räägib kudude ja organite insuliinitundlikkuse langusest, mis nõuab organismilt insuliini ületootmist. Kui kaal väheneb, nihkub ka suhkrunumber taas normi piiridesse. Ülekaalulisi ohustab ka kõrgvererõhutõbi, liigeshaigused, isegi mõned kasvajad esinevad sagedamini ülekaalulistel.
Kaalulangetamisega tegeleda ei ole kunagi hilja. 20kg 2-3 aasta jooksul peaks olema kõigiti jõukohane eesmärk.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.