Kilpnäärme võimalik kasvaja. 14.01.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Olen 36 aastane naine. Peres kaks last, noorem 2 kuune, toidan rinnaga. Minul tekkis paremal kilpnäärmel silmaga märgatav muhk. Käega katsudes valulik. Parem kaelapool valutas kuni kõrvani kümne päeva jooksul. Palavik oli 37,2-37,4. Pöördusin perearsti poole, edasi ultraheliuuring, sealt on vastus: Isthmus 0,2 cm. Parema sagara maht ca 21 cm3, struktuur inhomogeenne, segaehhogeensusega sõlm 2,3 x 3,0 cm. Vasaku sagara maht 5,6 cm3, struktuur inhomogeenne, hüpoehhogeensemad sõlmed 1,0 -1,4 cm. TSH 0,829. Perearsti arvamus on, et tegemist võib olla kasvaja algega. Nüüd on saatekiri endokrinoloogi konsultatsioonile, sinna on järjekord 6 nädalat. Tundub olevat pikk aeg oletatavat dignoosi arvestades. Palun Teie arvamust selle ultraheliuuringu vastuse põhjal, ning veel küsin. Mida tähendavad arusaadavamalt sõnad inhomogeenne, segaehhogeenne, hüpoehhogeenne. Ette tänades.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Pigem kaldun arvama, et tegemist võib olla alaägeda kilpnäärmepõletikuga. Sellest ka valu ja palavik. Tegemist on viirushaigusega, mis algab nagu mistahes ülemiste hingamisteede viirusnakkus, kuid haarab mõne päeva möödudes ka kilpnääret. Haigus paraneb ka iseenesest, kuid valu, palavik ja kilpnäärme suurenemine võivad halvemal juhul kesta nädalaid. Kui vaevused ei taandu, soovitan pöörduda Tartu Ülikooli Kliinikumi, SA PER Mustamäe Haigla või Ida-Tallinna Keskhaigla valvetuppa. Kui Te ei ela Tallinnas või Tartus, rääkige lihtsalt veelkord oma perearstiga, perearst võib Teid ka kokkuleppel kiirendatud korras endokrinoloogi juurde saata. Tegemist on healoomulise täielikult paraneva haigusega ja vähikartusel pole tõenäoliselt alust.
Sõnaseletuseks niipalju, et inhomogeenne = ebaühtlane, segaehhogeenne = ebaühtlase struktuuriga ultraheliuuringul, hüpoehhogeenne=ultrahelilaine nõrk tagasipeegeldumine (tavaliselt suure vedelikusisaldusega kude). Ultraheliuuringu vastus on siiski määratud Teie arstile ja tema seletab selle Teile ka lahti.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.