kaalu langetamine diabeeikul 25.11.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

põen I tüübi diabeeti juba pikka aega, viimasel ajal on tekkinud paar probleemi, millele ei leia lahendust.
1) kehakaal on hakanud tõusma. Olin aastaid 65/165, kuid nüüd on kaal tõusnud 10 kg. Tahaksin nähtusele kiiresti piiri panna, aga sellega on raskusi, kuna olen ajutiselt ratastoolis ja üldse saan vähe liikuda. Kas vähendada insuliini ja toidu hulka? Süstimise skeem Lantus Ö 10 TÜ, Humalog 4-6-6, VS 6-13, toidu hulk 18-20 LÜ päevas. Või mingi kehakaalu alandamist soodustav preparaat?
2) neuropaatia on tugevnenud, käed on muutunud tundetuks, asjad libisevad maha, ei saa aeg-ajalt nööpe kinni, on esinenud halvatuse seisundit ( lühiajaline ja küllalt nõrk.) Võtan polüvitamiine. Kas on mingit ravimit, millega protsessi pidurdada? Mul on ka retinopaatia, hirm, et ravimid mõjuvad silmadele.
Tervitades M.M.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt ongi kaalutõusu põhjuseks see, et olete ratastoolis ja saate vähe liikuda. Kui selline asjade seis on ajutine, võib veidi oodata, kuni paranete ja hiljem kaovad juurde tulnud kilod üsna loomulikul teel. Kehakaalu langetamine 1. tüüpi suhkruhaigel on problemaatiline. Paralleelselt peaks langetama toidu süsivesikute sisaldust ja insuliini annuseid, samas veresuhkruid väga täpselt jälgides, et kompensatsioon ei kannataks ja et ei tekiks hüposid. Teie puhul on päevane süsivesikute kogus isegi küllalt madal - ca 200g, ka insuliini annused on väikesed. Soovitan telefoni teel aru pidada oma arsti või diabeediõega.
Kõrvuti B-grupi vitamiinidega võib neuropaatia raviks proovida ka alfa-lipoehapet (tioktatsiidi), mis on saadaval suukaudselt võetavate kapslitena. Tehtud teadusuuringutes on sellel preparaadil mõningane neuropaatiat raviv toime olemas, kuigi väga häid tulemusi oodata ei maksa. Tegemist on retseptiravimiga, mida saab kirjutada 50%-lise soodustusega. Silmadele see ravim küll halba ei tee. Lisaks soovitan siiski kindlasti teha ENMG (elektroneuromüograafia), võib-olla on tegemist eeskätt kanalisündroomist lähtuvate vaevustega ja siis on ravimiseks muidki võimalusi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.