madal veresuhkur? 23.08.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, dr.Ambos.
Olen 33 aastane naine, eluaeg olnud alakaaluline, kuid see on lihtsalt esiemade "pärandus", mitte dieedipidamise tulemus. Muret teeb üsna tihti esinev olukord, mida ise nimetan veresuhkru langemiseks. Ega ma ei tea, kas see on õige. Nimelt tekib mul äkki kätevärin ja üleüldine "võbelemine", mis läheb ära ainult siis, kui ma ruttu midagi söön. Eriti sageli tekib see füüsilise koormusega. Söön korralikult ja väga palju, ainult hommikuti pean ennast sundima. Mõned korrad on mul veresuhkrut mõõdetud, aga see on olnud juhuslikult muude uuringute käigus ja kõik on normis olnud. Arstile pole kunagi otseselt kaebamas käinud. Kas peaksin või piisab sellest, kui kannan edaspidigi kotis võileibu kaasas?
Tänades,
Maria

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Veresuhkru ülemäärast langust võib põhjustada kõhunäärme insuliini tootvatest rakkudest lähtuv kasvaja - insulinoom. See haigus on õnneks haruldane ja Teie vaevused sellele iseloomulikud ei ole. Insulinoomi korral kipub veresuhkur langema ka ilma füüsilise koormuseta mistahes pikema söögivahe järel. Kõige probleemsem on nende patsientide jaoks öine aeg, kui inimene magab ja ei söö umbes 8 tundi. Nii pika söögivahe korral langeb veresuhkru hommikul väga madalale ja selle ärahoidmiseks peavad patsiendid öösel paaritunniste intervallidega ärkama ja sööma.
Teie puhul otsiksin ma füüsilise koormuse puhul tekkivale halvale enesetundele teisi põhjusi. Võimalik on kilpnäärme ületalitlus või neerupealiste alatalitlus (kui endokriinhaigustest rääkida) või hoopis mõni muu tõbi. Söömise kõrval on vaevuste leevendamisel oluline, et koormuse korraks maha võtate ja puhkate. Soovitan murest rääkida kõigepealt perearstiga, kust vajadusel saate saatekirja ka endokrinoloogi vastuvõtule.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.