Korge prolaktiin 03.08.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, sooviksin teada mis on normaalne prolaktiini nait? Tuttav mainis et minu nait on VAGA korge normaalsest (Minu nait on 880) aga perearst ja spetsialist ei ole selle parast eriti mures ja vaidavad et korge nait oleks tuhandetes. Mulle on ka tehtud MRI ja selle tulemus naitab et kasvajat ajuripatsis ei ole. Spetsialist ytles et soovi korral voin votta 0,25mg Dostinex (Cabergoline) taplette 1 kord nadalas aga nad ei pea seda minu korral tahtsaks (eriti kui arvesse votta et see toob endaga kaasa korvalnahud).
Mentstruatsiooni tsykkel on normaalne ja koik muud testid ja naidud ka korras. Lahi tulevikus oleks soov last saada.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kkrjast kahjuks ei selgu, millistes ühikutes Teil prolaktiini määrati ja millised on selle labori normiväärtused, kus seda tehti. SA PER Mustamäe korpuse laboris on prolaktiini normi väärtused naistel 40-530 mU/l, mille järgi Teie väärtus on tõepoolest mõõdukalt üle normi.
Prolaktiini väärtuste suurenemise põhjuseid on palju (stress, paljud ravimid - hormonaalsed kontratseptiivid, antidepressandid, maohappesuse alandajad jne.) Kõige sagedasemaks haiguslikuks põhjuseks on hüpofüüsi piirkonna healoomuline kasvaja, mis Teil on MRI-ga välistatud. Seega võib tegemist olla ajutise prolaktiini väärtuste tõusuga või nn. bioloogiliselt mitteaktiivse prolaktiiniga. Kui menstruaaltsükkel on regulaarne ja ovulatsioonid toimuvad, ei tohiks prolaktiini mõõdukas tõus viljatust põhjustada. Kui siiski rasestumine ei peaks õnnestuma, tuleb prolaktiini uuesti määrata ja võib-olla ka mingi aeg Dostinexi võtta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.