kaal 17.09.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

käisin neli aastat tagasi kaalujälgimises ja sain lahti 23 kilost,kui aga hakkasin tavapärast toitu sööma siis minu kaal tõusis ja nüüd olen jälle samas kaalus nagu enne 94 kg ja kaal aina tõuseb,olen kunagi olnud selle probleemiga Tartu endogrinoloogia haiglas sees ja dr.Kallits ei osanud ka migit põhjust leida ,peale selle.et kausutasin rasedusvastaseid süste ja,et mul on ainevahetus täiesti korrast ära,siis ta kirjutas mingid tabletid,ameerika omad,kaalu langetamiseks.Kahjuks ma ei mäleta,mis need olid,nendega sain oma kaalu alla,mis oli juba siis 105 kg,kaalu sain siis 85 kg peale,nüüd tahaks ka mingeid tablette tarbida,sest olen kaalujälgimu´ist uuest püüdnud alustada aga millegi pärast ei õnnestu see enam.Nii nagu dr.Kallits ütles,et tabletid ei tohi sisaldada mingeid hormonaalseid aineid.Aidake palun,oma arvates ei ole ma ka nii vana,alles 53.Aitähh

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan tõepoolest oma kehakaaluga taas tegelema hakata. Siiski tuleb meeles pidada, et kuigi Te pole kaugeltki vana, on iga lisanduva eluaastaga kaalulangust saavutada järjest raskem. See, mis mõjus 15-20 aastat tagasi kiiresti ja tõhusalt, ei avalda enam sellist mõju või võib kaasuvate haiguste tõttu olla koguni vastunäidustatud.
Retseptiravimina on saadaval 2 kaalulangetavat ravimit - Xenical (Orlistat) ja Reductil. Mõlemaid saab välja kirjutada ka perearst ja kuna ravim on soodustuseta, maksab 1 kuu pikkune kuur mõlema ravimi puhul umbes 1000 krooni. Lisaks tuleb paralleelselt pidada ka kalorivaest dieeti. Kaalujälgijana omandatud põhimõtted tulevad siin kasuks. Neid ei pea piinlikult järgima, kuid ööpäevane kaloraaz ei tohi ületada 1600 kcal. Kaalulangus ei saa kindlasti olema nii kiire, kui varasematel aastatel - 1kg kuus on juba hea tulemus. Mõislikku dieeti tuleks Teil pidada tõenäoliselt kogu ülejäänud elu, et saavutatud kaalunumber püsima jääks.
Tervitades ja jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.