suured silmad 12.04.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Kas kilpnaarme yletalituse tagajarjel tekkinud ja aastaid kestnud "pungsilmsust" on voimalik valja ravida,et silmad jalle "normaalseks" saaksid? Olen 28 a.naine ja tunnen komplekse, pelgan inimestele otsa vaadata ja valdin igasugust tahelepanu.
Ette tanades,Lia.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui kilpnäärmehaigusest tingitud silmakahjustus on põhjustanud eksoftalmi s.t. "pungsilmsuse" ja see on püsinud aastaid, on silmamuna taguses ruumis tõenäoliselt toimunud sidekoestumine ja silmade asendi täielik ennistamine vähetõenäoline.
Siiski soovitan oma murega esmalt pöörduda Teie kilpnääret ravinud arsti poole, et selgitada kilpnäärme seisund. Kui kilpnääreme seisund on radiojoodravi või osalise eemaldamisega (lõikus) stabiliseeritud ja uute ägenemiste oht puudub, võib mõelda ka radikaalsele silmaravile. Võimalik on näiteks silmade asendi operatiivne korrigeerimine Tallinna Silmakliinikus (dr. Klet).
Kui kilpnäärmehaigus on lihtsalt remissioonis või on momendil järjekordne ägenemine, tuleb koostöös silmaarstidega püüda parandada silmade seisundit glükokortikoidravi või silmamuna taguse sidekoe röntgenkiirituse teel. Oluline on ka kilpnäärmehaiguse kui põhihaiguse väljaravimine, kuna iga ägenemine võib halvendada silmade seisundit.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

silmad

haigestusin 1999a.nüüd on mul suured punnis silmad.kas nüüd pea 10a.hiljem on võimalik midagi ära teha, et nad saaks jälle normaalseks?(1999a.haiglas tehti kiiritusravi mis ei andnud tulemust.2a.hiljem ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kahjuks pole oftalmopaatia ravi alati efektiivne, seda enam 9 aastat peale oftalmopaatia tekkimist. Kui silmad on väga "punnis" võiks siiski veelkord konsulteerida endokrinoloogi ja silmakirurgiga. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: