Hommikune kõrgenenud veresuhkru tase 13.03.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
olen 50-aastane pisut ülekaaluline mees, 3 aastat tagasi diagnoositi II tüübi diabeet. Olen dieediga kaalust alla võtnud 15 kilo. Tablettravi ei ole seni vajalikuks peetud, hoian toiduga veresuhkru taset.

Mul on mure hommikuse veresuhkru pärast: see on 7-7,5. 2 h peale sööki on veresuhkur 5-5,5, glükohemoglobiin 6 piires.

Miks mu hommikune veresuhkur on nii palju üle normi, mis kell peaks olema viimane õhtune toidukord, kas ja milliseid uuringiud saaks/peaks perearst tegema, et välja selgitada hommikuse veresuhkru kõrgenemise põhjusi. Kas mind peaks selle murega eriarstile suunama?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Seda, et just hommikune tühjakõhu veresuhkur on päeva kõige kõrgem väärtus, esineb ülekaalulistel 2. tüüpi suhkruhaigetel üsna sageli. Põhjuseks on maksa rasvväärastus ja insuliinitundetus, mistõttu toodab maks öösel ülemäärastes kogustes glükoosi ja hoiab veresuhkru kõrgena. Päeval, kui liigute, veresuhkru väärtused langevad.
Raviga olete õigel teel. Kaalulangus vähendab ka maksa rasvväärastust ja insuliinitundetust. Lisaks võib perearst määrata metformiini õhtul peale sööki, mis samuti soodsat mõju avaldab. Kuna tervikuna on suhkurtõve kompensatsioon hea, pole tõsiseks muretsemiseks ja eriarstile pöördumiseks esialgu põhjust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.