türeotoksikoos 12.07.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Olen lugenud Teie vastuseid küsimustele endokrinoloogiliste haiguste kohta.
Aitäh selgituste eest, kuna need aitavad mittemeedikul oma haiguse olemusest rohkem aru saada, sest endokrinoloogi juures ei taha väga "polkovniku- leselikult" esineda.
Pöördun Teie poole oma probleemiga, et saada veidigi kindlustunnet minu edasise ravi suhtes. Olen 55 aastane naine. K.o aasta jaanuarist sain ma türeotoksikoosi tõttu merkasoliili ravi - kuu aega 6 tabletti päevas, kuu aega neli tabletti ja edasi kuu aega 2 tabletti merkasoliili ja pool tabletti L-türoksiini päevas. Selle viimase kuu ajal sain ma ka 15 korda kiiritusravi silma põhjadele, kuna mul oli tekkinud silmakahjustus (jaanuaris kompuuteruuringu põhjal silmaliigutajate sirglihaste hüpertroofia max 6 mm), mille tõttu silmade pungsus vist pisut alanes (vist seepärast, et lähedased nii arvasid, ise leidsin ikka, et ei ole oma nägu), kuid piinavalt kõditav tunne silmades (nagu tekib ereda valguse ajal) ja ka hõõrumistunne jätkusid ikkagi. Silmaarst otseselt midagi haiguslikku ei leidnud (minu kui mittemeediku arusaam tema jutust),
kirjutas silmatilgad ja ööseks geelrohu, mis olukorda küll päris hästi leevendasid. Aprillis oli TSH 15 mU/L ja ravi lõppes. Kuu aja pärast oli TSH 0,252 mU/L, ft4 20,8 pmol/. Siis kuu aja pärast olid proovid arsti sõnul jälle halvad ja ta soovitas radiojoodravi. Siit ka küsimused Teile: 1) kas türotoksikoosi tõttu tekkinud silmakahjustuse olemasolul ikka on hea teha radiojoodravi? 2) kas ma ei ole juba liiga palju kiiritust saanud (tekstis mainitule selle aja jooksul lisaks veel 2 kompuuteruuringut)?, 3) kui kaua ja kui ohtlik on minu radiojoodikiirgus (kui nii võib öelda) minu lähedal olevatele inimestele, eriti praegu neljakuusele lapselapsele? 4) kas radiojoodravile ei järgne mingeid tüsistusi organismile üldiselt, mis küll kohe ei avaldu, kuid mõned aastad hiljem, mis siis diagnoositakse kui ealisusest tulenev. Olen siiani olnud muidu terve, pisut sportlik, sale (1, 65 cm pikk ja 36 aastat on kaal püsinud 49-51 kg piires). Pikk jutt sai ja sellepärast palun siiralt vabandust. Olen ikka väga kurb, et tablettravi mõju nii ruttu kadus, kuigi füüsiline enesetunne on püsinud hea.

Soovin Teile imeilusat jätkuvat suve.

Nora

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Arvestades seda, et Teil kilpnäärme ületalitluse kaasnähuna on tekkinud ka silmaümbruse sidekoe kahjustus, on radikaalne ravi kindlasti näidustatud. Tablettravi puhul tekib isegi esialgu suurepärase ravivastuse korral esimese ravijärgse aasta jooksul pooltel patsientidel uus ägenemine. Iga ägenemine halvendab silmade olukorda ja seega on need äärmiselt ebasoovitavad. Tavaline ravi käik ongi selline, et esimestel kuudel normaliseeritakse hormonaalsed näitajad tablettravi abil ja ravitakse vajadusel silmakahjustust. Edasi valitakse juba radikaalse ravi meetod, mis toob püsiva tervenemise.
Radikaalse ravi meetodeid on 2 - radiojoodravi ja lõikus. Tänapäeval on eelistatum radiojoodravi, kuna see traumeerib patsienti vähem. Lõikusravi kasuks otsustame suurte struumade ja raske silmakahjustuse korral. Mõlema ravi tulemuseks on püsiv alatalitlus, mistõttu patsient võtab edaspidi pidevalt asendusravina L-türoksiini.
Radiojoodravi võib umbes 10-15% patsientidest esile kutsuda ajutist silmakahjustuse ägenemist ja seetõttu tehakse seda juba olemasoleva silmakahjustuse korral prednisoloonravi kaitse alla (patsient võtab arsti poolt määratud annuses prednisolooni teatud aja vahetult peale radiojoodravi).
Radiojoodravi tegemisel instrueeritakse Teid põhjalikult, kuidas kaitsta vahetult peale ravi oma lähedasi kiirguse võimaliku toime eest. Palju sõltub Teile määratud radiojoodi annusest. Imikutega Te esimesel radiojoodijärgsel nädalal kokku puutuda ei tohi. Täiskasvanutele ei kujuta Teie ravi aga mingit ohtu.
Liiga surt kiirgusannust Teil karta pole vaja. Teie siseorganid saavad seoses radiojoodiga umbes sama kiirgusdoosi kui sooleröntgeni korral. Vähihaigetele antakse radiojoodiannuseid, mis kümneid kordi ületavad Teile määratu ja enamasti saavad need inimesed terveks ja elavad aastakümneid peale seda täisväärtuslikku elu.
Üldjuhul lähtume põhimõttest, et ravi võimalikud tüsistused peavad olema oluliselt harvemad ja vähemohtlikud, kui ravitava haiguse omad. Nii on see ka Teie puhul. Aastaid adekvaatselt ravimata ja korduvalt ägenev türeotoksikoos kahjustab Teie silmi ja südant kindlasti. Radiojoodravi võib silmasümptomeid ühel patsiendil kümnest ajutiselt ägestada, kuid ka see on vastavate ravivõtetega ärahoitav. Mingeid muid organkahjustusi radiojoodravi kaasa ei too.
Lõpuks, silmakahjustus kilpnäärme autoimmuunsete haiguste korral ei ole tegelikult silma, vaid silmaümbruse sidekoe kahjustus. Seega on silmad terved ja silmaarst sellist kahjustust ei ravi. Pungsilmsus on tingitud silmataguse sidekoe tursest. Tavaliselt on turses ka laud. Ka silmaliigutajate lihaste vaheline sidekude on kahjustatud ja see takistab nende lihaste tööd (üles, alla, kõrvale vaatamine võib olla takistatud ja valulik). Tavaliselt kaasneb ka pisaravoolus ja nn. liivatunne silmades, skleera (silmavalge) punetus ja turse.
Ka vastus sai üsna pikk. Soovin jõudu ja kannatlikkust lõpliku tervistumiseni,
dr. Anu Ambos.