kilpnäärme ületalituse ravi ja rasedus? 14.06.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul avastati kaks kuud tagasi kilpmäärme ületalitus. Praegu saan ravi, Tiotil tablettidega. Soovime perre veel ühte last, aga tablette pean võtma ilmselt veel kuskil aasta. Muidu poleks probleem,i aga olen juba 38 aastane ja bioloogiline kell tiksub. Tahtsingi küsida, kas rasestumine kilpnäärme ületalituse ravi aja, on täiesti välistatud?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme ületalitlus tavaliselt rasestumist ei takista, kuid haiguse ajal rasedust planeerida küll ei soovita. Tiotiil ei ole lootetoksiline ja raseduse ajal püütakse ravimi annust hoida minimaalsena, kuid mõningane oht nii lapse kui ema tervisele on siiski olemas. Arutage probleemi oma raviarstiga. Võib-olla oleks mõistlikum teha esimesel võimalusel radiojoodravi. Peale seda ei tohi küll 6 kuu jooksul rasestuda, kuid samas on ületalitluse retsidiiv tulevikus välistatud ja edaspidi võite kilpnäärmega arvestamata pere juurdekasvu planeerida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.