kilpnääre ja öine külm higi 23.03.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Minul selline mure: juba pool aastat on mul palavik (tav.37-37,2) ja selline väsimus/jõuetus. Perearst tegi kõiksugu uuringuid ja proove, vereproovid enam-vähem korras. Dets.2004 selgus ultrahelis, et mul on kilpnääre suurenenud. Endokrinoloog arvas, et sellest küll palavik ei ole, aga määras siiski rohud, L-Thyroksin, neid käskis võtta 1 tbl. hommikuti kuni suveni. Samal ajal (3-4 kuud tagasi) hakkasin võtma ka antidepressante Seroxat (perearst arvas, et äkki palavik närvidest) ja kasutama EVRA plaastereid. Kuu aega tagasi aga hakkasid mul sellised öised higistamishood. Muidu pole absoluutselt higistaja-tüüp, aga nüüd öösiti ärkan selle peale üles, et olen täiesti läbimärg (eriti tekib külm higi rindade vahele ja säärte sisekülgedele) ja külmavärinad tekivad ka. Ei oskagi arvata millest see tingitud on, kas rohtude koosmõjust või on see äkki kuidagi kilpnäärmega seotud!?

Ette tänades,

Kris

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Olen samal arvamusel Teie endokrinoloogiga, et palavikkude põhjuseks kilpnääre olla ei saa, olgu ta siis suurenenud või mitte. L-türoksiini määrati kilpnäärme mahu vähendamiseks, et siis mõne kuu möödudes vaadata, kas see mõjub või mitte. Arvan, et võite selle tableti võtmise rahumeeli ka katki jätta. Mõnikord võib ka väike L-türoksiini kogus tekitada kilpnäärme ületalitlusele iseloomulikke vaevusi s.t. higistamist ja südamekloppimist. Kui L-türoksiini ärajätmisele vaatamata higistamised ja külmavärinad jätkuvad, tuleb oma murega uuesti perearstile pöörduda.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.