kilpnäärmealatalitlus ja rasedus 15.03.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

aastaid tagasi diagnoositi mul kilpnäärme alatalitlus. saan levotüroksiiniga pidevat asendusravi. nüüd plaanin last saada. milline on kilpnäärme alatalitluse mõju rasedusele? internetist olen lugenud, et raseduse alguses tsh tase tõuseb ja suureneb organismi vajadus türoksiini järele, seega tuleb doosi suurendada, et rasedus säiliks ja kenasti kulgeks. tsh on mul tavaliselt 2-3. kui kõrgeks võib ta tõusta peale rasestumist kuu-kahe jooksul, mil veel rasedusest teadlik pole? kui suur on oht raseduse katkemisele? seega, rasedusest teada saades kui kiiresti peaksin pöörduma endokrinoloogi juurde doosi korrigeerima ning kas alatalitlus on tõesti rasedusele nii ohtlik, kui mõned allikad seda kirjeldavad?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui olete L-türoksiini korralikult võtnud ja selle foonil on kilpnäärmehormoonid korras olnud (TSH 2-3 mIU/l on normi piires), võite julgesti järelkasvule mõelda. Kontrollile pöördute siis, kui rasedusest teada saate. Paari esimese kuuga ei ole loote vajadused nii suured, et L-türoksiini annus, mis Teile varem on sobinud, kiiresti tõstmist vajaks. Raseduse katkemist või loote väärarenguid võib põhjustada ravimata alatalitlus.
Jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.